Прощена неділя - останній день Масниці та остання неділя перед Великим постом. Цього дня віряни просять пробачення за свої провини і самі пробачають минулі образи рідним. Дата цього церковного свята щорічно змінюється – вона залежить від дати початку Великого посту, а та, у свою чергу, від Великодня. У 2024 році цей день випадає на 17 березня.
Читайте також: Що обов'язково має бути на столі в Прощену неділю: рецепт традиційної страви.
Також варто пам'ятати, що Великий піст - час примирення з Богом, і зробити це неможливо без дотримання настанов Писання щодо миру з ближніми: "Якщо можливо i залежить вiд вас, перебувайте в мирi з усiма людьми" (Рим. 12: 18). Виконання цієї настанови, а також щира молитва, духовне і тілесне очищення дозволять віруючим оновитися для зустрічі Воскресіння Господнього.
"Якщо ми хочемо, щоб Господь прощав нас, то й самі маємо прощати ближнім. Якщо чекаємо від Нього милосердя - то й самі маємо бути милосердними. Про це ми просимо у молитві Господній: «Прости нам провини наші, як ми прощаємо винуватцям нашим" (Мф. 6: 12). Пам’ятаймо, що прагнення помсти й осудження отруює нас зсередини. Крім того, немає людини, яка не чинила б гріха, тому ми самі маємо визнати і розкаятися, коли завинили", - йдеться на сторінці Православної Церкви України у Facebook.
Читайте також: Новий церковний календар на 2024 рік: дати найбільших свят.
Людське життя складається із єдності душі і тіла. Тому і піст має бути духовним і тілесним. У цю неділю, 17 березня, слід відмовитися не лише від м’яса, а й від молочних продуктів, оскльки цей день називають сиропусним. У Прощену неділю прийнято їсти вареники.
Однак обмеження в їжі не матимуть значення без духовного очищення. Тому за допомогою молитви, покаяння і добрих вчинків християни повертаються до Бога.
Обряд прощення
Увечері на "постові заговіни" старі люди ходили до рідних і знайомих "прощатися" - просити прощення за "кривди" чи "гріхи", скоєні протягом року. Також існує традиція відвідувати могили померлих родичів, щоби і в них просити вибачення.
Прощення здебільшого відбувалося і відбувається такій у формі:
" - Прости мені!
- Бог простить!
- І в другий раз прости!
- Бог простить!
- І в третій раз прости!
- Бог простить і я прощаю!".
"Тож нехай Господь допомагає нам пройти Великий піст достойно, дарує мудрість, щоб примиритися з ближніми і не бути байдужими до проявів гріха. Шукаймо нагоди допомогти ближньому, а не засудити за його вчинки чи слова. Своєю стриманістю, смиренням, неосудженням і милосердям ми очищуємося духовно, і стаємо причасниками Царства Божого, яке "не їжа i питво, але праведнiсть, i мир, i радiсть у Святому Духовi" (Рим. 14: 17)", - також сказано на сторінці УПЦ.
Дізнайтеся також, що можна і що заборонено робити в день Прощеної неділі.