В останні дні своєї адміністрації президент США Джо Байден намагається посилити позицію України проти Росії до повернення Дональда Трампа в Білий дім. Серед заходів, які адміністрація Байдена вживає для зміцнення Сил оборони України, були плани Байдена публічно закликати НАТО прийняти Україну до Альянсу, однак згодом в Білому домі відмовилися від цього наміру.
Про це повідомляє Bloomberg.
Оскільки обраний президент Дональд Трамп пообіцяв негайно припинити жахливу війну проти України, розпочату Володимиром Путіним майже три роки тому, шляхом переговорів, Байден намагається якнайсильніше простягнути президенту України Володимиру Зеленському і посилити позиції України перед можливими переговорами.
Про це свідчать останні кроки Байдена: дозвіл Києву вражати військові об’єкти на території РФ, передачу протипіхотних мін, списання майже 5 мільярдів доларів боргу та нові санкції для великого російського банку, який здійснює платежі за продаж природного газу. Вони, а також інші кроки, які ще розглядаються, є частиною плану Байдена зробити якомога більше, щоб зміцнити Україну до того, як Трамп вступить на посаду.
У команді Трампа і в Москві негайно відреагували на ці рішення Байдена. Російський диктатор затвердив нову ядерну доктрину, яка знизила поріг для запуску тактичної атомної зброї, а потім запустив по Україні нову гіперзвукову балістичну ракету "Орешник", здатну нести такі боєголовки.
Трамп і деякі члени його команди поставили під сумнів десятки мільярдів доларів США, обіцяних на фінансову та військову підтримку. Конгресмен Майкл Уолц, обраний радником Трампа з національної безпеки, розкритикував рішення дозволити Києву стріляти американськими ATACMS глибше в Росію цього тижня.
"Це ще один крок угору по сходах ескалації, і ніхто не знає, куди це веде", — сказав він в інтерв’ю Fox & Friends.
При цьому ці рішення Байдена не будуть абсолютно небажаними для Трампа, оскільки він міг би використати сильнішу Україну як розмінну монету для врегулювання, яке він міг би оформити як перемогу.
"Деякі рішення, які Байден приймає зараз, можуть допомогти Трампу, імовірно, поставивши Трампа в сильнішу позицію для припинення війни, з Україною в більш сильній позиції для будь-яких переговорів", — сказав Шелбі Мегід, заступник директора Євразійського центру Atlantic Council.
Також Білий дім і Пентагон поспішають витратити останні кошти, виділені Конгресом на оборону України, які становлять приблизно 9 мільярдів доларів. За даними Державного департаменту, на сьогодні США надали Україні понад 64 мільярди доларів військової допомоги.
"Президент Байден зобов’язався переконатися, що кожен долар, який є в нашому розпорядженні, буде переданий із сьогоднішнього дня до 20 січня", — сказав держсекретар Ентоні Блінкен журналістам у штаб-квартирі НАТО на початку цього місяця, посилаючись на дату інавгурації Трампа.
"Ми дбаємо про те, щоб Україна мала необхідну протиповітряну оборону, артилерію, необхідну бронетехніку", — додав він.
Адміністрація Байдена також розглядала публічний заклик до офіційного запрошення Україні приєднатися до НАТО, але відмовилася від цього, враховуючи незначну ймовірність успіху в короткостроковій перспективі. Путін також назвав членство, про яке союзники заявили в липні, як про причину війни.
Замість цього буде зібрана разом низка двосторонніх угод, щоб надати Україні гарантії безпеки.
Як повідомляв "Апостроф", в WSJ спрогнозували нові удари ATACMS по Росії - наступною Україна може атакувати Ростовську область.