На початок 2024-2025 навчального року кількість учнів у школах України досягла мінімального показника за останні 30 років і тенденція до зменшення кількості учнів, ймовірно, лише зростатиме.

Про це повідомляє NGL.media з посиланням на дослідження ЮНЕСКО, аналітику RAI for Ukraine та дані Міністерства освіти України.

За даними ЮНЕСКО, станом на 2024 рік за межами України навчалися близько 665 тис. українських школярів, проте ця цифра охоплює лише частину країн ЄС. Реальна кількість учнів за кордоном може сягати 720 тис.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

За інформацією Міносвіти, зараз за кордоном навчається 9,3% українських школярів – це близько 345 тис. дітей.

Дехто обирає поєднувати навчання у двох країнах. Проте "лише 29% з цих школярів суміщають навчання в обох країнах, а ще 16% покладаються виключно на українську онлайн-освіту", зазначає ЮНЕСКО.

Дослідження RAI for Ukraine виявило, що у 2022 році 32% випускників не реєструвалися на НМТ, обов’язковий для вступу до українських вишів. Ще частина тих, хто тест склав, не вступили до університетів в Україні. У 2024 році до українських ЗВО вступили лише 197 тис. студентів — найменше за останні 9 років.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Крім того, згідно з даними Міністерства освіти, у 8–12 класах щороку фіксується відтік учнів: 2–4% не переходять у наступний клас, що також вказує на поступове зменшення кількості старшокласників в Україні.

"Доволі великий відсоток випускників справді не розглядають вступ в українські університети з точки зору або безпеки, або закритих кордонів", — зазначила Тетяна Захарченко з Українського католицького університету.

Серед інших причин такого вибору учнів і батьків — тривога за безпеку, прагнення офлайн-навчання за кордоном, соціалізація у новому середовищі та побоювання щодо мобілізації хлопців з 18 років.

Читайте також в "Апострофі", як частка книжок російською мовою в Україні продовжує знижуватися. Про це повідомили на сайті Книжкової палати України імені Івана Федорова.