У суботу, 12 липня, представники центральної французької влади та усі політичні партії Нової Каледонії підписали проєкт угоди, що окреслює більший суверенітет і нову політичну організацію цієї території. Нова Каледонія стане "державою в державі".

Про це повідомила пресслужба французького уряду.

Підписання документа стало продовженням досягнень саміту щодо майбутнього Нової Каледонії, який проходив 2 липня за участі президента Емманюеля Макрона.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Йдеться про організацію "держави Нова Каледонія" у складі Франції, що мають внести до французької конституції. У 2026 році також повинні схвалити основний закон Нової Каледонії, що визначить принципи організації влади на острові.

Мешканці острова зможуть одночасно бути громадянами Нової Каледонії та Франції і користуватися перевагами такого подвійного громадянства. Цей крок планується також у 2026 році. При цьому, вихід з громадянства Франції автоматично означатиме втрату і громадянства Нової Каледонії.

У проєкті прописані також детальні критерії щодо того, хто з мешканців острова буде мати право на місцеве громадянство.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Передбачається, що Нова Каледонія здійснюватиме свої дипломатичні взаємодії відповідно до міжнародних зобов’язань та фундаментальних інтересів Франції.

Париж натомість підтримуватиме ширшу представленість архіпелагу у міжнародних організаціях, але залишає за собою повноваження у сфері оборони, безпеки, громадського порядку та здійснення судочинства із тісним залученням місцевої влади.

Окремі блоки угоди стосуються планів для покращення економічного становища та розвитку Нової Каледонії, як і інших сфер життя.

Прем’єр Франсуа Байру відреагував коментарем, що йдеться про угоду історичного значення та що він пишається результатом перемовин. Тепер уряд має підготувати проєкт змін до конституції та інше законодавство для того, щоб починати втілювати угоду.

Нова Каледонія архіпелаг з десятків островів в південній частині Тихого океану, в 15 000 кілометрів від Парижа, який увійшов до складу Французької імперії в 1853 році.

З 1998 року є адміністративно-територіальним утворенням Франції. Згідно з Нумейськими угодами, підписаними цього ж року після насильницької кампанії з боку сепаратистів з корінного населення, до 2018 року в Новій Каледонії повинен був пройти референдум про статус території.

Як повідомляв "Апостроф", голосування в 2018 році показало, що більшість виборців в Новій Каледонії вирішили залишитися частиною Франції.