Українські ломозаготівельні компанії в червні 2021 вперше експортували лом чорних металів в Білорусь.
Про це UAprom повідомив президент Об'єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков.
"Буквально днями з'явилася офіційна інформації від Держмитниці щодо експорту металобрухту. Мало того, що в червні зафіксовано рекордний експорт, так ще були здійснені перші відвантаження металобрухту в Білорусь. Покупцем виступив, швидше за все, БМЗ", - сказав він.
За його словами, обсяг експорту брухту в Білорусь поки що невеликий, але симптоматичний регіон поставок.
"Традиційними імпортерами українського брухту виступають Туреччина і Придністров'я. Останній регіон - це російський анклав, який одержує енергоресурси від РФ за неринковими цінами. Фактично, придністровські металурги можуть купувати лом в Україні за будь-якою ціною. Білоруська промисловість також субсидується за рахунок дешевих енергоресурсів з Росії. Тому існує дуже велика загроза, що Білорусь буде агресивно вилучати стратегічну сировину, яким є металобрухт, в українських металургів", - підкреслив він.
Каленков сумнівається, що експорт брухту в Білорусь - грамотна промислова політика України, особливо в нинішніх непростих політичних відносинах між офіційним Києвом і Мінськом.
"Ми закриваємо авіасполучення, вводимо мита проти імпорту транспортних засобів з Білорусі, відмовляємося від їхньої е/енергії. Так чому ми повинні віддавати їм нашустратегічну сировину? Тому "Укрметалургпром" і звернувся до прем'єр-міністра України якомога швидше ввести тимчасову заборону на експорт металобрухту з нашої країни", - констатував він.
Раніше Об'єднання підприємств "Укрметалургпром" звернулося до прем'єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням підтримати позицію гірничо-металургійного комплексу і розглянути можливість якнайшвидшого введення тимчасової заборони на експорт металобрухту з України до 31 грудня 2023. З аналогічним зверненням виступив і "Укртрубопром".
Пропозицію галузевих асоціації також підтримали металургійні підприємства "Інтерпайп Сталь" і "АрселорМіттал Кривий Ріг".
Крім того, заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка допустив введення Кабінетом міністрів тимчасової заборони на експорт металобрухту, в разі якщо Євросоюз застосує подібні заходи.