Санкційна політика має нести користь державі.
Пресконференцію на цю тему провели у Києві представники групи IDS Ukraine (ТМ «Моршинська»).
Її учасники заявили: на даному етапі існує ризик передачі активів двох з семи компаній групи IDS Ukraine, а саме ПрАТ «Індустріальні і дистрибуційні системи» та ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», обраному АРМА управителю - ТОВ «Карпатські мінеральні води», який є прямим конкурентом IDS Ukraine. Такий розвиток подій потягне знецінення всіх активів IDS Ukraine і монополізацію ринку бутильованої води.
Так, 25 вересня 2024 року Мін'юстом подано позов до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) щодо стягнення в дохід держави 100% корпоративних прав всіх семи компаній групи IDS Ukraine. Це відбулося в той час, коли в АМКУ триває розгляд справи про концентрацію, оскільки існує загроза руйнації конкуренції на ринку бутильованої води, бо ТОВ «Карпатські мінеральні води» в разі отримання в управління «Моршинської» контролюватиме частку ринку близько 50%.
Як розповів на пресконференції член Ради директорів IDS Ukraine та її директор з юридичних питань і економічної безпеки Вадим Вичка, компанія, не дивлячись на складнощі та війну, працює, сплачує податки до мільярда гривень щорічно, та займається благодійністю.
На банківських рахунках IDS Ukraine, за словами її представників, знаходяться наразі 1,2 млрд грн. За словами Вадима Вички, основна маса із них зосереджені саме на рахунках ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «Оскар» (ТМ «Моршинська») та головної компанії групи ПрАТ «Індустріально-дистрибуційні системи», отримання контролю над якими домагається управитель-конкурент. Небезпека полягає в тому, що він може розпорядитись цими коштами на свій вибір, а держава зазнає збитків.
Щоб зберегти здорову конкуренцію на ринку, працюючі компанії та кошти на її рахунках для держави, представники IDS Ukraine пропонують АМКУ не давати дозволу на концентрацію. Все одно IDS Ukraine за декілька місяців через ВАКС буде вилучена у власність держави. Вартість арештованих активів, функціонування компанії та її інвестиційна цінність за цього сценарію повністю зберігається.
«В разі реалізації пакету заходів з забезпечення інтересів держави Україна отримає цілісний працюючий бізнес з ринковою часткою понад 40%, вартістю чистих активів майже 3 млрд грн та вартістю активів 4,2 млрд грн. Наразі IDS Ukraine акумульовано 935 млн грн нерозподіленого прибутку попередніх років з моменту накладення арешту (2022 р.). Якщо державні інституції застосують набір правових інструментів для забезпечення позову Мін'юсту до ВАКС — держава отримає максимум вигоди та довгострокових переваг від вилучення підприємств групи», — прокоментував запропоновані заходи Вадим Вичка.
Відповідно, бізнес і надалі приноситиме користь державі, будуть збережені 3 тисячі робочих місць, включаючи зайнятість та надходження податків для міст Миргород і Моршин. IDS Ukraine збереже високу інвестиційну привабливість для залучення Україною у майбутньому нового стратегічного інвестора.
Аби досягти таких результатів, адвокат IDS Ukraine Маркіян Бем закликав Мін'юст вжити заходів щодо забезпечення позову до ВАКС: «Заборонити АРМА вчиняти дії з передання частини активів управителю. Зобов’язати АМКУ призупинити розгляд справи щодо концентрації. Заборонити внесення змін до реєстрів та статутних документів компаній групи IDS Ukraine з метою збереження сталої операційної діяльності компанії», — навів правник перелік необхідних заходів до розгляду справи у ВАКС.
Процес у ВАКС триває і все має вирішитись найближчим часом.