За "карантинні" весняні місяці ціни в Україні зросли на 1,9%, в тому числі в березні - на 0,8%, у квітні - на 0,8%, а в травні - на 0,3%.
Про це повідомляє "Апостроф" з посиланням на "Сегодня".
Саме такою була інфляція в країні у весняні місяці. При цьому з урахуванням дефляції в лютому (0,1%) з початку року ціни в Україні зросли на 1,8%.
Перше місце в рейтингу подорожчання зайняли фрукти. Вони виросли в ціні з початку року майже на 40%. У той же час природний газ впав в ціні майже на 40%.
Не змінилася вартість електроенергії для населення, яка не дорожчає більше трьох років - останнє підвищення цін було в березні 2017 року.
Як же зросли середні ціни та середні зарплати за останні 5 років - з травня 2015 по травень 2020 року? І чи став середній українець за цей період часу багатшим або біднішим?
За даними Держстату, інфляція в Україні з травня 2015 року по травень 2020 року склала 52%. Тобто в середньому все подорожчало в 1,5 рази. Приблизно на стільки ж (на 46,5%) зросли ціни на продукти харчування. На комунальні послуги ціни зросли на 49%, на ліки та медичні послуги - на 42%. На 38% зросла вартість транспортних послуг, на 59% - вартість послуг зв'язку.
Найбільше за цей період подорожчали спиртне та сигарети (в 2,2 рази). На 89% зросла вартість отримання освіти, на 74% більше став середній чек в ресторанах.
Найменше подорожчали за 5 років побутова техніка, меблі та предмети домашнього вжитку - на 19%, одяг та взуття - на 20%, відпочинок - на 22%.
Середні зарплати українців росли набагато швидше, ніж ціни. Так, в травні 2015 року середня зарплата по країні становила 4042 гривні, а зараз цей показник становить 10430 гривень (зростання більш ніж в 2,5 рази).
Це перекриває подорожчання будь-яких товарів. Здавалося б, що кожен українець з цієї причини за 5 років став багатшим.
Однак експерти відзначають, що некоректно порівнювати безпосередньо зростання цін на продукти, промтовари і послуги з ростом зарплати. Адже крім ціни, у кожного товару або послуги є питома вага (частка у відсотках) в загальному кошику витрат.
Зростання цін (інфляція) з початку нинішнього року становить менше 2%, що йде врозріз з прогнозами Кабміну, Нацбанку, Світового банку. Вони прогнозують інфляцію за підсумками 2020 року в межах 9-12%, а МВФ - 4,5%.
За словами міністра економіки Олексія Петрашка, українська економіка "потрапила в катастрофічну ситуацію" через те, що інфляція виявилася значно нижчою за прогнози.
Таким чином, негативний вплив на економічну ситуацію в країні може здійснити як занадто сильне зростання цін, так і відсутність зростання.
Як повідомляв "Апостроф", раніше Україна залишила топ країн за темпами інфляції.