Сегмент небанківських фінансових сервісів (НФС) очікує на посилення конкуренції та активізацію великих гравців. 2022 року збільшення ринку небанківського кредитування України прогнозується на рівні однієї-двох річних інфляцій, а зниження вартості кредитних коштів не планується.
Про це розповів директор Credit Kasa Євген Резуєв в інтерв'ю LegalHub.
"Я чекаю зростання на рівні однієї-двох річних інфляцій. Повторення зростання ринку 2021 по відношенню до 2020 не буде. Але в цілому конкуренція посилюватиметься. Ми не бачимо можливості для здешевлення кредитів у середньому по ринку: на вартість кредитування впливає повернення доступний інструментарій для роботи із проблемною заборгованістю", – каже топ-менеджер.
На його думку, розвиток сегменту НФС залежить від політики Нацбанку: зміна нормативної бази щодо підходів до резервування для банків може як збільшити ринок, так і скоротити. Якщо норми резервування зростуть, то для розвитку споживчого кредитування банкам доведеться докапіталізуватися. А для позичальників з'являються нові можливості, що не вимагають участі банківських структур - експерт CreditKasa зазначив, що наприкінці 2021 року спостерігалася активність великих фінансових та e-commerce гравців, які стосуються ринку небанківського кредитування. Наприклад, Rozetka запустила власну розстрочку, а казахський Kaspi заявив про вихід на український ринок.
За словами Євгена Резуєва, одна з основних складностей для ринку НФС – зазначення у договорі ефективної ставки у річному обчисленні. Така вимога була передбачена для банків із довгостроковими програмами кредитування, але для короткострокових позик до 1 місяця такий підхід не є ефективним.
"Методологія має на увазі капіталізацію відсотків, що не зовсім логічно для нашого бізнесу. У результаті, коли позичальники бачать розкид ставок від 4% річних до 250 000% річних, більшість з них в принципі перестають дивитися на цей показник, він, по суті, перетворюється на марну норму", – каже директор CreditKasa.
Зусилля НБУ спрямовані на регулювання кредиторів, а чи не позичальників. Тому компанії не мають можливості пропонувати кредити дешевше, тому що відсутні гарантії повернення коштів. Від цього, на думку Євгена Резуєва, страждають сумлінні клієнти.
Нововведення НБУ обговорює з ринком та бере до уваги думку експертів. "У лютому набудуть чинності нові вимоги до договорів кредитування, і в цьому питанні НБУ конструктивно провів діалог з учасниками ринку, внаслідок чого модифікував початкові норми з урахуванням ринкової практики", – пояснює Резуєв.
У 2021 CreditKasa змінила кредитну політику, ґрунтуючись на юридичних та операційних можливостях щодо повернення кредитів. За словами Євгена Резуєва, у цей період гравці стали більш виважено підходити до питань кредитного ризику. Компанія запровадила низку інновацій. У 2021 році компанія імплементувала всі законодавчі зміни, у тому числі реалізувала можливість віддаленої ідентифікації та верифікації клієнтів за допомогою технологій Liveness detection та BankID, таким чином для клієнтів CreditKasa відкрився більш комфортний шлях до отримання кредитів.
В 2022 CreditKasa планує запустити лінійку більш довгих і менш дорогих продуктів з терміном до одного року. Наразі компанія може запропонувати клієнтам кредит на 70 днів. Терміни нових пропозицій щодо кредитування обчислюватимуться місяцями.