RU  UA

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.60
  • НБУ:EUR 43.30
НБУ:USD  41.60
Налоги

Новини

23 грудня

Всі новини

"Крок до здорового глузду": Олександр Яворський висловився про поступове підвищення акцизу на ТВЕН

Рішення Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики про зростання акцизів на ТВЕНи з січня 2021 року не в 4,2 рази, а "лише" в 3 рази, це "перший обережний крок до здорового економічного глузду в акцизній політиці".

Про це у блозі для "Цензор" пише директор Департаменту конкурентоспроможності бізнесу Федерації роботодавців України Олександр Яворський.

"Навіть з великою натяжкою дуже важко назвати підвищення акцизу на ТВЕНи відразу в 3 рази – перемогою тютюнових компаній. Це радше трохи менш жорстока версія вбивства галузі, яка дає щороку понад 50 млрд грн податкових платежів", - вважає експерт.

За його словами, "це трохи менш зухвалий спосіб держави залізти в кишеню 1 млн споживачів ТВЕНів, які спробували переключитися з найбільш небезпечних традиційних сигарет на альтернативну тютюнову продукцію".

На думку Яворського, таке рішення трохи зменшить об’єм китайської та російської контрабанди ТВЕНів в Україну в наступному році та трохи зменшить падіння легального ринку ТВЕНів.

Експерт не виключає, що можуть виникнути складнощі при голосуванні законопроекту в парламенті.

"Наші депутати завжди демонстрували неабияку сміливість, коли треба було щось заборонити, підвищити податки і збори, дати нові повноваження податківцям. Таке от своєрідне піклування про виборців і тих, хто створив для них робочі місця. А от коли заходить мова про здоровий економічний глузд – наприклад, про те, що на жодну продукцію не можна одночасно підвищувати акциз відразу в 4,2 рази, бо це суперечить базовим постулатам економіки, навіть класичній "кривій Лаффера", яку вивчають ще економісти-першокурсники – депутати стають дуже обережними", - відзначає Яворський.

На думку експерта, відсутність нормального діалогу між бізнесом та державою має "радянське" коріння: "Коли бізнес розглядався виключно з негативної точки зору – як спекуляція і прагнення наживи. Коли ніхто не думав, що це також інвестиції, податки, робочі місця".