RU  UA

Субота, 23 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Місто

Новини

23 листопада

Всі новини

Засідання тривало 20 хвилин: суд зняв охоронний статус зі старовинної садиби в Києві

Шостий апеляційний суд позбавив охоронного статусу комплекс пам'яток архітектури на Подолі у Києві. Рішенням суду складові комплексу Хорива, 2 більше не внесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Про це "Апострофу" повідомив юрист Дмитро Перов.

"Апостроф" писав про садибу Дмитрієва та судових розбірках навколо неї, що тривають уже кілька років: Руїни або ТРЦ? Який вибір майбутнього для історичного Києва.

Нагадаємо, в 2010 році садибу на Хорива, 2 викупило підприємство "Конвалія-Нерухомість" з метою реконструювати будівлю під торговий центр. Але через те, що Мінкульт подбав про охоронний статус будівлі, руки у інвестора були зв'язані.

Але за рішенням судді Євгена Чаку - руки розв'язали, тепер можна будувати.

"Як я і припускав ... Євген Чаку зробив розкішний подарунок усім киянам до Дня міста. Комплекс споруд з п'яти пам'ятників історії і архітектури за адресою Хорива, 2 вилучено з Реєстру, - каже "Апострофу" юрист Дмитро Перов. - Це рішення є тривожним, адже може створити новий небезпечний прецедент і змінити судову практику".

Він пояснив, що після цього забудовники зможуть посилаючись на конкретне рішення суду вилучати цінні історичні будівлі не окремо, а цілими комплексами, що ставить під загрозу збереження цілісності історичних ареалів.

Показовим це рішення є і з тієї точки зору, що пам'ятка з п'яти окремих будинків розташована на території історико-археологічного заповідника "Стародавній Київ".

"Тобто, в подальшому рішення суду може бути використано і як прецедент для вилучення окремих складових історико-заповідних територій, пам'яток, скансенів", - уточнив Перов.

За словами юриста, саме засідання тривало не більше 20 хвилин. На ньому були присутні представники Мінкульту, Департаменту охорони культурної спадщини, Департамент культури свого представника на засідання не направив, хоча про дату засідання їм повідомили. Громадськість в особі Дмитра Перова, як керівника ГО "Зелена хвилина" і Дар'ї Корби як керівника ГО "Мапа Реновації".

Забудовника - ТОВ "Конвалія-Нерухомість" представляли три адвоката Адвокатського об'єднання "Юридична фірма "Проксен" - Олександр Шуляк, Олег Каніковський і керівник об'єднання Олег Шевчук.

Представники забудовника відзначали, що комплекс Хорива, 2 не є територією, що охороняється, а становить лише окремі об'єкти культурної спадщини. За словами адвокатів ТОВ "Конвалія-Нерухомість", визначати, що входить в комплекс, потрібно виключно виходячи з того, які саме об'єкти культурної спадщини були внесені за цією адресою, як самостійні пам'ятки.

"Очевидно суд цілком і повністю прийняв власний підхід забудовника до визначення типу і видів пам'яток, - коментує Дмитро Перов. - Йдеться про те, що Закон сьогодні визначає охорону комплексних пам'яток в силу властивості такого об'єкта - загальна територія, загальні історичні події, життя виданих діячів тощо. ПП "Конвалія-Нерухомість" визначає сьогодні комплекс тільки через сукупність окремих об'єктів культурної спадщини. Грубо кажучи - кожен елемент комплексу має мати свій окремий охоронний статус", - зазначив юрист.

При цьому юристи промовчали про важливе питання: що робити з самою територією комплексної пам'ятки.

"Адже, відповідно до такого підходу - все, що не є "будинком", то є не пам'яткою. Таким чином, наприклад архітектурний комплекс "Качанівка" - " напівпам’ятка", оскільки не всі будівлі середини-кінця XIX в. мають окремий поза комплексом охоронний статус", - говорить Перов.

Захисники пам'ятника готують касаційну скаргу до Верховного Суду і налаштовані надалі відстоювати пам'ятки в суді вищої інстанції. Але висловлюють побоювання, що руйнувати її почнуть вже найближчими днями.

Читайте також матеріал "Апострофа": У Києві руйнують історичну будівлю, в якій живуть люди.