RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

22 грудня

21 грудня

Всі новини

​"Бабуся" Шанідар: вчені відтворили обличчя неандертальської жінки, яка жила 75 тисяч років тому

Британські археологи представили плід своєї довгої роботи – реконструйоване обличчя неандертальської жінки, яка померла 75000 років тому.

Про це повідомляє видання "ScienceAlert".

Читайте також: Археологи виявили в затонулому кораблі новий вид амфор: для чого їх використовували

Череп знайшли у 2018 році в печері Шанідар іракського Курдистану. Власне, на честь печери було названо й проект Шанідар Z.

Вхід до печери Шанідар, гори Загрос, Ірак.Фото: Грем Баркер

Повідомляється, що приблизний вік жінки на момент смерті був 40 років. Нижня частина її скелету відсутня, і можливо була викопана в 1960 році під час розкопок американським археологом Ральфом Солецьки. Тоді ж археолог знайшов останки принаймні ще 10 неандертальців.

Череп Шанідар Z, який вважається найкраще збереженою неандертальською знахідкою, розплющено до товщини двох сантиметрів, ймовірно, через каменепад, який відбувся невдовзі після її поховання.

Череп Шанідара Z за реконструкцією в Кембридському університетіФото: Джеймі Сімондс/BBC Studios

Професор Грем Баркер з Кембридського Інституту археологічних досліджень Макдональда очолював розкопки в печері Шанідар поділився даними про поховання:

"Ми хотіли спробувати датувати ці поховання… щоб використати сайт, щоб зробити свій внесок у широку дискусію про те, чому вимерли неандертальці, а потім ми почали знаходити ці шматочки", сказав він.

Шанідар Z п’яте тіло, ідентифіковане в кластері, похований протягом принаймні кількох сотень років прямо за скелею в центрі печери.

Археологи вважають, що камінь, який був біля поховання, використовувався як ідентифікатор, щоб дозволити мандрівним неандертальцям повернутися в те саме місце, щоб поховати своїх мертвих.

Також Хант стверджує, що все ще є докази, такі як останки частково паралізованого неандертальця, знайдені Солецьким, що цей вид був більш чуйним, ніж вважалося раніше.

"Було це величезне переосмислення, яке фактично розпочав Ральф Солецький у цій печері з "Шанідаром 1" з його сухою рукою, його артритом і його глухотою, про якого, мабуть, доглядали. Це говорить про те, що було співчуття", – підкреслює він.

Провідний консерватор Лучія Лопес-Полін зібрала понад 200 фрагментів черепа Шанідар Z, як перший крок у реконструкції обличчя. Завдання було схоже на "тривимірну головоломку з високими ставками", особливо тому, що фрагменти були дуже м’якими, "за консистенцією схожі на печиво, змочене в чаї".

Потім відновлений череп був надрукований на 3D-принтері, що дозволило палеохудожникам Адрі та Альфонсу Кеннісам у Нідерландах завершити реконструкцію.

Відтворена голова неандертальця Шанідар Z на основі її черепаФото: Джеймі Сімондс/BBC Studios

Відтворене обличчя "вказує на те, що відмінності між неандертальцями та сучасними людьми не були такими різкими за їхнього життя", підкреслюючи схрещування між двома видами "такою мірою, що майже всі живі сьогодні все ще мають неандертальську ДНК".

Раніше ми розповідали, що вчені виявили невідомого раніше жука, що жив за часів динозаврів.

  • Вас може зацікавити:

В Індії натрапили на древніх ідолів: місцеві жителі заговорили про знак від Бога. Фото

Сахара колись була зеленою: вчені виявили цікаві наскельні малюнки, яким 4 тисячі років. Фото

Вчені розшифрували пошкоджені Везувієм рукописи і розкрили місце поховання Платона