RU  UA  EN

Пʼятниця, 27 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

26 грудня

Всі новини

Мовний омбудсмен побачив загрози в законопроєкті про множинне громадянство

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремень вважає, що окремі положення проєкту Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення реалізації права на набуття та збереження громадянства України" можуть мати негативні наслідки для забезпечення національної єдності та міжнародного іміджу України.

Про це йдеться у листі омбудсмена на адресу Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій України, національних меншин і міжнаціональних відносин.

На думку Кременя, запровадження спрощеного порядку набуття громадянства України для громадян певних держав, без попереднього складання іспитів на знання державної мови, Конституції України та історії України є дискримінаційним і не виглядає обґрунтованим.

Омбудсмен також застерігає, що люди, які отримують громадянство без знання державної мови, опиняться в складній ситуації та не зможуть повноцінно реалізувати свої громадянські права: брати участь у виборах, взаємодіяти з державними органами, отримувати послуги чи освіту, працювати в державному і комунальному секторі тощо.

"Реалізація положень законопроєкту щодо набуття громадянства за спрощеним порядком без попереднього складання іспиту на рівень володіння державною мовою може в подальшому призвести до виникнення у значної кількості громадян України підстав для втрати громадянства, зокрема у зв’язку з відсутністю належної мотивації для вивчення мови або доступу чи належних умов для складання відповідного іспиту. Позбавлення таких осіб громадянства України вимагатиме значних адміністративних ресурсів та може мати негативні наслідки для міжнародного іміджу України”, - наголосив Кремень.

Відповідно до чинного законодавства, для отримання українського громадянства необхідно володіти українською мовою на рівні не нижче В1 (середній рівень). Цей рівень передбачає, що людина розуміє основний зміст чіткої, стандартної інформації на знайомі теми, може спілкуватися в окремих ситуаціях та висловлювати свою думку. Винятком є лише іноземці, які мають визначальні заслуги перед Україною.

Нагадаємо, у вівторок, 17 грудня, Верховна Рада підтримала за основу законопроєкт №11469 про введення інституту множинного громадянства в Україні. Документ передбачає допустимість множинного громадянства, спрощення процедури набуття громадянства для іноземців та осіб без громадянства, збереження громадянства для українців, які вимушено покинули країну через війну тощо.