RU  UA

Суб’єктивність висновку ВЛК: як це впливає на обороноздатність країни

Ефективність та обороноздатність війська наразі є головним пріоритетом нашої країни. І надважливою в цьому процесі є процедура проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).

Про те, чим «хворіють» медичні комісії та чому реформування ВЛК на часі, в ефірі «Апостроф ТБ» говорили з Дмитром Кушнаренком, адвокатом адвокатського об’єднання Актум та Мариною Троян, лікарем, представником групи медичних фахівців АО Актум.

Говорячи про важливість об’єктивного підходу до оцінки стану здоров’я - як військовозобов’язаних, так і військових, гості студії одноголосно зауважили, що процедура проходження ВЛК прямо впливає на загальну боєздатність армії, оскільки помилковий висновок ВЛК – це не тільки про права людини та законність, а насамперед про здатність людини до виконання певних завдань у відповідності до стану її здоров’я. Крім того, об’єктивний висновок ВЛК – це відправна точка належного соціального захисту з боку держави по відношенню до військових: отримання пільг та належних виплат при зміні стану здоров’я під час захисту Батьківщини.

«Можна навіть провести аналогію із захистом прав дітей. Держава безкомпромісно захищає дітей - бо діти це майбутнє будь-якої нації та країни. І саме під час війни армія і кожен військовий забезпечують майбутнє нашої країни», - наголосив адвокат.

Лікар та завідувач відділення реабілітації, яке розташоване безпосередньо у прифронтовій зоні Марина Троян розповіла на прикладах зі своєї практики, як помилкове або суб’єктивне рішення ВЛК впливає на обороноздатність війська.

«Мій пацієнт – водій БМП, у якого під час бойової операції стався епілептичний напад. На щастя, трагедії вдалось запобігти. Така помилка ВЛК могла коштувати життя п’ятьом людям. Інша історія - у військового під час евакуації пораненого з поля бою відняло ногу. У нього хронічне захворювання хребта. І щоб їх врятувати, задіяли додаткову евакуаційну групу. І подібних прикладів безліч. І саме вони підтверджують необхідність змін підходу проходження ВЛК», - розповіла лікарка.

Говорячи про те, чому непридатних визнають придатними, адвокат зауважив, що ВЛК певною мірою є залежними: від держави, яка має виконати мобілізаційний план, від суспільства, яке невдоволене неналежною оцінкою стану здоров'я тощо.

«До прикладу, категорія «Б», яка означає непридатність до служби у десантно-штурмових військах, але придатність до служби у військах логістики чи забезпечення. В умовах війни таких людей ніби можна залучати до евакуації поранених із поля бою, але зазвичай ці люди дійсно хворі. І як хвора людина може винести нерухомого пораненого з лінії бойового зіткнення? І це ми ще не говоримо про те, що за журналом бойових розпоряджень ця людина не бере участі в бойових діях, а що буде якщо з нею щось станеться?», - наголосив Кушнаренко.

Лікарка також звернула увагу на важливість самостійної підготовки до медичного огляду, оскільки під час проходження ВЛК ретельного обстеження не буде. Вона радить заздалегідь пройти всі необхідні обстеження та отримати консультативні висновки, що чітко відображають стан здоров'я та можливі ускладнення. Таким чином, можна забезпечити більш точну діагностику та відповідне лікування.

Натомість правник зазначив, що з військовими ситуація взагалі патова, адже у них відсутня можливість проходити обстеження в цивільних закладах, тому вони повинні звертатися до медичних частин своєї військової частини. Щоб пройти ВЛК навіть після поранення, вони мають подавати рапорти щодо погіршення стану здоров'я та симптоми, які можуть свідчити про захворювання. Мають мати документальні підтвердження всіх звернень та обстежень, оскільки це може вплинути на подальше лікування та можливість пройти ВЛК.

У випадках, коли є пересторога щодо необ’єктивності медкомісій або необхідність оскарження висновку ВЛК, адвокат радить заручатись підтримкою, як з боку юристів, так і лікарів під час проходження ВЛК.

«Такий підхід допомагає забезпечити дотримання всіх процедур та отримання коректних медичних висновків. Завдяки співпраці адвоката і лікаря можна значно покращити якість наданої допомоги та захистити права військових та військовозобов'язаних»,- резюмував Кушнаренко.