RU  UA  EN

Вівторок, 13 травня
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 45.70
НБУ:USD  41.05
Суспільство

Новини

13 травня

Всі новини

Жили в екстремальному кліматі: вчені знайшли докази існування людей на півночі Шотландії

Фото: з відкритих джерел

Вчені виявили докази існування однієї з найдавніших відомих на сьогодні людських популяцій у Шотландії - давні люди жили в умовах екстремального клімату понад 11 тисяч років тому.

Про це йдеться в статті, опублікована в журналі «The Journal of Quaternary Science».

Команда археологів та вчених під керівництвом Карен Гарді, професорки доісторичної археології в Університеті Глазго, знайшли кам'яні знаряддя праці на острові Скай. Артефакти датуються періодом, відомим як пізній верхній палеоліт (ПВП), що був приблизно 11 500–11 000 років тому.

Руїни на розчищеному ландшафті покинутого села Тасдейл, колись настільки густонаселеного, що його прозвали «столицею острова Скай»

Раніше існували припущення, що людські популяції не могли пережити період різкого похолодання, що стався приблизно між 12 900 і 11 700 роками тому і характеризувався значним розширенням льодовиків на Британських островах.

Мапа острова Скай та навколишніх островів

Дослідники, які працювали над реконструкцією місцевого ландшафту та зміни рівня моря, виявили, що групи кочових мисливців-збирачів, найімовірніше, культури Аренсбурга з північної Європи, перетнули Доггерленд (нині затоплений масив суші, що з'єднував Британію з континентальною Європою), територію, яка зараз покрита Північним морем, та оселилися на острові Скай. Умови для проживання на той час були екстремальними, адже більша частина західної Шотландії була похована під льодом.

Панорамний вид на ландшафт острова Скай з озера Лох-Фада

«Подорож, здійснена цими першопрохідцями, які покинули свої низовинні території в континентальній Європі, щоб вирушити на північ у невідоме, – це найвища історія пригод. Подорожуючи на північ, найімовірніше, слідуючи за стадами тварин, вони врешті-решт досягли Шотландії, де західний ландшафт різко змінювався, оскільки льодовики танули, а земля відновлювалася, оговтуючись від ваги льоду. Гарним прикладом мінливості, з якою вони зіткнулися, можна похвалитися в Глен-Рой, де всесвітньо відомі Паралельні дороги є фізичним свідченням величезних змін ландшафту та катастрофічних повеней, з якими вони зіткнулися, подорожуючи Шотландією», - розповіла професорка Гарді.

Деякі кам'яні знаряддя праці часів Аренсбурга, знайдені на острові Скай

Як тільки ці ранні люди досягли острова Скай, вони почали виготовляли знаряддя праці з каменю, знайденого на острові. Професорка Гарді вважає, що поселенці свідомо та стратегічно обирали місце для своєї бази, оскільки вони мали хороший доступ до прибережних та річкових ресурсів, а також до природних матеріалів, таких як охра, що високо цінувалася в стародавніх культурах.

Сучасне село Порт -Рі, найбільше поселення на острові Скай

Хоча самі місця зараз вже не можна відвідати, ландшафт, з яким стикалися ці перші піонери, можна уявити в Сконсері. Близько 11 000 років тому, після того, як розтанув останній льодовик гори Куїллін, рівень моря все ще був нижчим, ніж сьогодні, і можна було дійти пішки до Раасая.

Нагадаємо, раніше дослідники заявили, що виявили під пірамідами Гізи величезне підземне місто, яке простягається майже на 2 кілометри. Це відкриття може переписати історію стародавнього Єгипту.