RU  UA

Правозахисниця розкрила специфіку протестів в Білорусі

Правозахисниця і координатор проекту "РосУзнік" Яна Гончарова розповіла, як проходять протести в Білорусі і як влада посилює тиск на учасників протесту, застосовуючи надмірну силу.

Про це вона заявила в ефірі телеканалу "Апостроф TV", 11 серпня.

"Ще вчора в Мінську почали прибирати лавки та сміттєві баки, щоб цим не скористалися протестувальники. Спочатку їх прибирали біля Стелли в центрі, де протест був позавчора. Вчора протестувальники вийшли в різних районах міста і тепер комунальники прибули туди, щоб прибрати все, що можна використовувати для будівництва барикад. Вчора серйозно готувалися. Перекрили всі під'їзди до міста, блокували великі дороги і центр був абсолютно стерильним. Сьогодні перекрили всі вулиці, де вчора були масові протести. Обстановка до вечора по всьому місту починає напружуватися. Люди почали збиратися біля місця, де вчора загинув перший протестуючий. Багато підприємств оголосили страйк", - пояснила вона.

"Багато хто задається питанням, чому протести починаються тільки ввечері, а вранці та вдень все спокійно. Але швидше за все, це через те, що білоруси дуже законослухняні, напевно, вдень вони йдуть працювати, а вже ввечері виходять на протест. Проте сьогодні через страйки люди почали виходити на вулиці і вдень", - підкреслила Гончарова.

За її словами, протест часом переростає в дуже радикальний рух, тільки через жорсткої відповіді силовиків на мирну акцію.

"Спочатку люди не налаштовані радикально і не хочуть насильства. 95% часу на всій акції протесту проходить абсолютно мирно. А насильство проявляється тільки у відповідь на жорсткі дії співробітників правоохоронних органів. Вся відповідальність за радикалізацію протесту лежить не на телеграм-каналах, які поширюють інформацію, а на силовиків. На протестах я не бачила зброї і у пересічних людей його немає, це жорстко регулюється владою", - запевнила вона.

"Головна мета протесту вміщається в одне слово - зміни. Люди хочуть змін, хочуть, щоб їх почули. Це включає в себе демократизацію країни, також президент нарешті повинен піти. Люди втомилися і хочуть, щоб відбулися зміни. Спочатку протест був безлідерним і люди виходили нема за Тіхановском, а за себе. Я сподіваюся, що незабаром в Білорусі з'являться сильні політики, але варто враховувати, що політика в країні побивалася протягом багатьох років і в прямому сенсі слова теж. Поки складно говорити про якісь персоналії" , - вважає Гончарова.

Нагадаємо, що в Білорусі не вщухають протести проти фальсифікації попередніх результатів виборів президента. У Мінську помітили "швидкі", в яких їздять силовики.