RU  UA  EN

Середа, 27 листопада
  • НБУ:USD 41.15
  • НБУ:EUR 43.10
НБУ:USD  41.15
Світ

Новини

26 листопада

Всі новини

У Туреччині ухвалили закон про соцмережі - тепер там буде, як в Росії

Влада Туреччини встановила контроль за соцмережами. Закон, який дозволяє офіційним особам вимагати видалення будь-яких постів в соцмережах, був прийнятий в останній день роботи турецького парламенту перед літніми канікулами. Експерти побоюються, що тепер один з небагатьох майданчиків, що залишився в країні для вільних публічних дебатів, може опинитися під посиленим контролем держави.

Про це повідомляє ВВС.

Що хоче зробити Туреччина?

Парламент хоче, щоб власники соцмереж відкрили офіси в Туреччині, а очолити ці офіси повинні - це обов'язкова умова - громадяни Туреччини. Ці люди, за задумом авторів закону, зобов'язані на вимогу влади країни видаляти небажаний контент і надавати особисті дані користувачів соцмереж. На виконання запиту у соцмереж буде 48 годин.

Якщо ж компанії не підуть на цей крок, їм загрожує штраф у розмірі до 4,4 млн доларів. Серед інших заходів - обмеження пропускної здатності мережі і повне блокування ресурсу.

Закон стосується соцмереж, якими щодня користуються понад мільйон жителів Туреччини. В середньому громадяни країни проводять в соцмережах майже три години щодня. Найчастіше вони сидять в Instagram (38 млн осіб), в Facebook (37 млн) і в Twitter (11,8 млн).

Суперечливий закон прийняли поспіхом, в останні години роботи національних зборів Туреччини, які пішлина канікули до 1 жовтня. Його вже намагалися проштовхнути в парламент ще в квітні, разом з пакетом економічних поправок в розпал пандемії коронавірусу, але тоді його відкликали. Нинішній закон по суті - переформульований квітневий, тільки з додаванням положень про видалення контенту і штрафів для компаній.

Експерт Яман Акденіз, глава "Асоціації свободи вираження думок", написав в "Twitter: "Мета цього закону - змусити замовкнути. Уряд має намір позбутися від критичного контенту про своє минуле, включаючи звинувачення в корупції, а також всілякі порушення".

Навіть без урахування поточного закону, до кінця 2019 року Туреччина заблокувала доступ до більш ніж 400 тис. сайтів, йдеться в щорічному звіті Асоціації про доступ до інтернету.

Ердоган образився

За останні роки більшість новинних медіа в Туреччині перейшла під контроль держави. У пошуках об'єктивної інформації населення країни стало активно використовувати соціальні мережі. Ця тенденція не дуже подобалася президенту країни Реджепу Тайіпу Ердогану - саме за його підтримки правляча Партія справедливості і розвитку і прийняла суперечливий закон. Хоча ще до цього періодично порушувалися кримінальні справи проти користувачів соцмереж за образи Ердогана і його міністрів.

Тепер прес-секретар президента Ібрагім Калин заявляє, що закон не вводить цензуру, а "встановлює комерційні та юридичні зв'язку з соціальними мережами".

Правда, на початку червня Ердоган прямо говорив, що соцмережі будуть піддаватися контролю влади, тому що вони "кишать брехнею, образами, посяганнями на права особистості і наклепом".

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch вже заявила, що спроби контролювати соціальні мережі в Туреччині "значно посилять онлайн-цензуру, особливо в світлі поганої репутації країни в галузі свободи слова".

"Соціальні медіа - це рятівний круг для багатьох людей, які таким чином отримують доступ до новин, тому закон говорить нам про нову темну епоху онлайн-цензури", - вважає організація.

Що передбачає закон

Крім іншого, новий турецький закон передбачає, що персональні дані користувачів повинні зберігатися на серверах в Туреччині. Аналогічну вимогу до соцмереж раніше виставляла і російська влада, але Facebook і Twitter ніяк не відреагували на цю вимогу.

У лютому московський суд оштрафував компанії на 4 млн рублів кожну за відмову локалізувати дані росіян. Представники Facebook і Twitter (як і Роскомнадзора) до суду не прийшли. Уже тоді представник російського регулятора Олена Прохорова говорила, що компанії можуть отримати ще один штраф: російське законодавство допускає покарання за повторне порушення.

Правда, раніше засновник Facebook Марк Цукерберг говорив, що не збирається переносити сервери з особистими даними користувачів в країни, де регулярно порушуються права людини. Він при цьому не уточнював назви країн. У нинішній ситуації керівництво Twitter від коментарів відмовилося.

Ердоган вперше погрожував обмежити доступ до соцмереж ще шість років тому, в розпал корупційного скандалу. У 2017-му, під критику міжнародних правозахисників, він закрив доступ до Вікіпедії - обмеження були зняті тільки в минулому січні.

Як повідомляв "Апостроф", заступник гендиректора "ЕРА-МЕДІА" Тетяна Терехова заявила, що проект закону про медіа "згортає" свободу слова в Україні.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Світ
Теги: