RU  UA  EN

Вівторок, 13 травня
  • НБУ:USD 41.10
  • НБУ:EUR 45.80
НБУ:USD  41.10
Політика
Погляд

Передача Іраном РФ балістичних ракет Fath-360: міф чи реальність?

Фото:

Днями агенство Reuters з посиланням на анонімні джерела повідомило, що Іран "найближчим часом" готується передати Росії пускові установки для балістичних ракет малої дальності Fath-360.

Зазначається, що у разі постачання пускових установок, якщо воно відбудеться, це допоможе підтримати наступальні дії Росії на свого сусіда і підтвердить поглиблення зв’язків у сфері безпеки між Москвою і Тегераном.

За інформацією аналітиків агенства, ракети Fath-360 мають радіус дії до 120 км і можуть застосовуватися для вогневого ураження українських військових об’єктів і населених пунктів,що розташовані поблизу кордону з Росією.

Ракети Fath 360 — це високошвидкісна тактична балістична ракетна система малої дальності, розроблена Організацією аерокосмічної промисловості Ірану.

У системі використовується твердопаливний двигун, що скорочує час підготовки порівняно з ракетами на рідкому паливі. Передбачено супутникові навігаційні системи (GNSS) для корекції на середній ділянці шляху, що забезпечує підвищену точність — критично важливу для ураження тактичних цілей, як-от артилерійські позиції, логістичні вузли та командні центри.

Ця система, на думку авторів публікації, може стати особливо ефективною для росіян під час наступальних операцій в умовах насиченої української оборони. Відносно невеликий розмір і простота управління пусковою установкою також означають, що ракети можна приховати від повітряної розвідки й супутникового стеження — на відміну від громіздких балістичних систем, які традиційно застосовують ЗС РФ.

Свого часу Іран отримав доступ до китайських ракетних технологій за допомогою постачання ракет CSS-8, переробленої копії радянської твердопаливної некерованої ракети комплексу "Луна-М".

Але початком іранської ракетної програми можна вважати середину 80-х років минулого століття. Тоді 1985 року Іран спромігся закупити у Лівії ракети Р-17 комплексу "Эльбрус", який більш відомий, як "Скад". Крім того, " Скади" були закуплені у КНДР, які той у 70-х отримав від Єгипту, а у середині 80-х локалізував під назвою "Нодон".

За оцінками спеціалістів, всі іранські ракети базуються виключно на двох джерелах: радянської Р-17 від "Скада" та 9М21 від "Луни-М". У модернізації та розробці похідних варіантів брали участь не тільки іранські фахівці, але й КНДР. Зауважу, що у допомозі створення ракет Fateh США офіційно 2006 року звинуватило китайську Great Wall Industry.

Варто зауважити, що це не перше повідомлення Reuters щодо можливої передачі Іраном Росії балістичні ракети малої дальності Fath 360.

Так, наприклад, у серпні 2024 року агенство Reuters інформувало про плани Ірану найближчим часом передати Росії балістичні ракети малої дальності Fath 360. Тоді повідомлялося, що очікується постачання сотень одиниць таких ракет.

За інформацією двох джерел агенства в європейській розвідці, десятки військових РФ проходять навчання в Ірані з використання ракет Fath 360. Тепер, на думку аналітиків Reuters , "єдиним можливим кроком" після тренувань мало би бути передача такого озброєння Росії.

У публікації за серпень минулого року акцент робився на тому, що представники міністерства оборони Росії ще 13 грудня 2023 року підписали з іранськими чиновниками контракт на постачання Fath 360 та іншої балістичної ракетної системи, створеної іранською державною організацією Aerospace Industries Organization (AIO), під назвою Ababil.

Примітно, що два джерела агенства у європейській розвідці не назвали точних термінів можливого постачання ракет Fath 360 до Росії протягом 2024 року, але зауважили, що це станеться найближчим часом.

У жовтні 2024 року під час пресконференції з учасниками саміту Україна - Північна Європа президент Зеленський коментуючи цю інформацію зауважив, що Іран ще не передавав Росії балістичні ракети. Натомість, за словами Зеленського, між країнами тривають "поглиблені переговори" щодо постачання.

"До того ж вони пропонують пакети допомоги. Також ведуть поглиблений діалог про ракети, які Іран може надавати. За нашою наявною інформацією, поки що вони ракет не надали, але вони про це говорять", - сказав український президент.

Примітно, що перші повідомлення щодо можливості передачі Іраном балістичних ракет до РФ датовані ще 2022 роком.

Тоді 16 жовтня 2022 року американська газета Washington Post з посиланням на двох співробітників розвідки з країни-союзника США повідомила, що Москва хоче отримати у Тегерана ракети "Фатех-110" та "Золфагар" із радіусом дії 300 та 700 кілометрів відповідно.

Звертаю увагу, що у подальшому Washington Post не знайшла свого підтвердження.

Показово, що офіційний представник Пентагону на брифінгу 31 жовтня 2022 року сказав, що вони поки що не мають інформації з приводу постачань Іраном Росії цих ракет, але водночас не заперечив таку ймовірність.

Попри декларування високої точності іранських ракет, американський Центр стратегічних і міжнародних досліджень (Center for Strategic and International Studies) вважає, що їх реальна точність складає, навіть завдяки використанню супутникової навігації, близько 500 метрів від точки прицілювання.

У 2020 році, під час застосування іранських балістичних ракет по авіабазі США "Айн-аль-Асад" в Іраку, було випущено 15 іранських балістичних ракет. Показово, що лише 10 з них долетіло до цілі. Втім, на супутникових знімках було зафіксовано лише п'ять уражень великої за розмірами авіабази. Ба більше, дистанція між вирвами складала до 1,3 км. А це наочно спростовувало інформацію про високу точність іранських ракет.

За офіційною інформацією американської сторони, удар балістичними ракетами не спричинив загибелі військовослужбовців армії США. Лише деякі отримали контузії різних ступенів, переважно легких, також був втрачений один літак, який перебував на злітно-посадковій смузі.

Іранська атака 1 жовтня 2024 року Ізраїлю за допомогою величезної кількості балістичних ракет, за інформацією DEFENSE EXPRESS, завершилась близьконульовим чи взагалі нульовим результатом. Навіть попри те, що Тегеран зробив висновки зі своєї попередньої нерезультативної атаки 14 квітня, яка завершилась знищенням Ізраїлем та його союзниками 99% загроз.

Фактично йдеться про провал всієї ракетної програми Ірану, зі створенням хоч і далекобійних, але вкрай неточних та малопотужних ракет. І на думку аналітиків DEFENSE EXPRESS, вочевидь Іран запросить у РФ системи навігації для них, які дозволять нівелювати один з недоліків.

Утім, за оцінками спеціалістів, питання точності іранських ракет - це останнє, що цікавить Москву. Йдеться про те, що єдине їх практичне використання країною-окупантом вбачається у завданні ударів по містах з метою терору стосовно цивільного населення, де питання точності немає жодного значення.

Головна проблема цих ракет полягає в тому, що вони є балістичними ракетами, а їх в принципі вкрай важко перехопити. Балістичні ракети летять по великій балістичній траєкторії, піднімаються на висоту до 40-50 км і після цього летять вертикально вниз під кутами приблизно 80-90 градусів. Орієнтовний час польоту ракети на заявлену дальність оцінюється практично десятками секунд. Таким чином навіть з моменту оголошення повітряної тривоги, а пуск балістичної ракети буде помічений на РЛС майже одразу, у цивільного населення буде вкрай мало часу для того, щоб перейти в укриття.

Єдиний спосіб знешкодити балістичну ракету – це так зване кінетичне перехоплення, коли в неї врізається інша ракета. Балістичні ОТРК Zolfaghar можуть збивати тільки Patriot PAC 3 та франко-італійська SAMP/T. Однак наскільки вдало Повітряні сили зможуть перехоплювати іранські ракети - це залежить від кількості ЗРК.

За інформацією BBC, у Росії виробництво ракет меншої дальності було обмежено договором ДРСМД, який діяв від 1988 до 2019 рік. Росія, як і США, не могли випробовувати та розміщувати балістичні та крилаті ракети наземного базування меншої та середньої (1000 до 5500 км) дальності. Договір не забороняв такі ракети проектувати, але в жодному разі великого їхнього арсеналу перед війною Росія створити не змогла.

Якщо Росія все ж таки отримає іранські балістичні ракети і застосовуватиме їх для атак по території Україні, то це становитиме серйозну загрозу. За оцінками спікера Командування Повітряних Сил Збройних Сил України Юрія Ігната, загроза від іранських ракет значна, хоча точні характеристики цього тапу озброєння наразі залишаються невідомими.

"Звичайно, Іран розповідатиме, що вони кращі, але вони не кращі, ніж Іскандер, це 100%. Але якщо Росія їх отримає, це серйозна проблема", - наголосив він.

Варто зауважити, що свого часу директор ізраїльської розвідки Моссада Девід Барнеа заявив про те, що Іран має намір передати Росії ракети малої та великої дальності на додаток до дронів-камікадзе Shahed.

Нагадаю, у листопаді 2022 року очільник Ради національної безпеки Ізраїлю Еяль Хулата на форумі в Бахрейні заявив, що у разі якщо Іран розпочне постачання балістичних ракет Росії, то Ізраїль буде готовий поставити високоточні балістичні ракети Україні.

Звертаю увагу, що повідомлення про можливість передачі Росії пускових установок для балістичних ракет малої дальності Fath-360 оприлюднені на тлі проведення чергового раунду непрямих американо-іранських переговорів за посередництва Оману. Попри деякі ускладнення, Іран заявив, що четвертий раунд переговорів в Омані відбудеться 11 травня.

Нагадаю, станом на травень 2025 року не було офіційних підтверджених публічних повідомлень про те, що ракетні комплекси Fath-360 використовуються російськими окупаційними військами або ж інтегровані в оперативну структуру.

Читайте також