Майбутній захисник Маріуполя Денис Прокопенко народився в Києві 27 червня 1991 року.
В 2008 році він закінчив гімназію № 59 Голосіївського району Києва.
Вищу освіту військовий отримав в Київському національному лінгвістичному університеті за спеціальністю «Викладач англійської мови». Але за спеціальністю не працював жодного дня. Він закінив ВНЗ в 2014 році, якраз тоді росія почала агресію проти України. Прокопенко вирішив піти захищати Батьківщину добровольцем і вступив до лав батальйону «Азов».
В 2020 році Денис вже маючи військовий досвід отримав другу вищу освіту в Національному університеті оборони України за спеціалізацією «Бойове застосування та управління діями військових частин механізованих і танкових військ».
Денис Прокопенко в соцмережах
Сторінка в Facebook.
Кар'єра
11 липня 2014 року Денис Прокопенко розпочав службу в батальйоні «Азов» гранатометником (взяв позивний "Редіс") і брав участь у всіх бойових операціях підрозділу: бої за Мар’їнку, Іловайськ, Широкине.
Коли йому (2017 рік) виповнилось 26 років, він став командиром ОЗСП «Азов». Прокопенко вважається наймолодшим командиром в історії Національної гвардії та Збройних сил України.
Але найбільшу відомість Денис Прокопенко набув під час оборони Маріуполя в лютому-травні 2022 року.
Вже в перший день повномасштабної війни 24 лютого під командуванням "Редіса" «Азов» зайняв оборону Маріуполя і прилеглих сіл. І вже з перших днів великої війни, завдяки стрімкому просуненню російських окупантів з Крима, Маріуполь опинився в оточенні.
Денису Прокопенко прийшлось взяти на себе відповідальність за оборону міста.
7 березня 2022 року Денис Прокопенко задля уникнення гуманітарному колапсу в Маріуполі закликав владу України, а також європейських та американських партерів допомогти організувати безпечний «коридор» для евакуації цивільного населення міста та закрити небо над Україною. Але цього зроблено не було.
"Редіс" організовував та керував операціями евакуації цивільних людей із заводу «Азовсталь».
19 березня 2022 року президент України Володимир Зеленський своїм указом надав Денису Прокопенку звання Героя України як командиру підрозділу, що продовжує оборону Маріуполя.
Під тиском окупантів "Азов" змушений був відійти на завод "Азовсталь" де тримав оборону. 18 квітня почалася блокада «Азовсталі» військами РФ.
Денис Прокопенко під час оборони "Азовсталі". Фото з відкритих джерел
4 травня командир полку «Азов» повідомив, що російським військовим вдалося прорватися на територію «Азовсталі», але гарнізон продовжує виконувати наказ утримувати оборону.
8 травня Денис Прокопенко виступив з заявою в якій розкритикував дії військовиків, які обороняли лінію розмежування з тимчасово окупованим Кримом. На думку командира "Азова", якби сили оборони України в містах Генічеськ, Мелітополь і Бердянськ дали бій і зайняли оборону, то ворог не зміг би оточити Маріуполь за 4 дні. А так ці міста перейшли під контроль ворога без бою.
Прокопенко також звинуватив командування 36-ї бригади в прийнятті рішень, що підірвали стратегію оборони міста й поставили під загрозу життя особового складу гарнізону.
А саме, 4 квітня один батальйон 36 бригади раптово здався в полон; командир Баранюк прийняв неочікуване рішення прориватися з частиною людей, багато з яких загинули, а решта потрапили в полон. Ці рішення призвели до оголення флангу на правому березі Маріуполя.
16 травня командир "Азову" повідомив що отримав наказ вищого військового керівництва задля збереження життя та здоров’я Маріупольського гарнізону, припинити оборону Маріуполя, яка тривала 85 днів з яких 82 дня місто було в повному оточенні.
Денис Прокопенко і Володимир Зеленський. Фото: Офіс президента
17 травня 2022 року Генеральний штаб ЗСУ заявив, що «Гарнізон “Маріуполь” виконав поставлене бойове завдання» і повинен здатися в полон.
21 вересня 2022 року Денис Прокопенко разом з іншими командирами гарнізону «Маріуполь» був звільнений під час обміну полоненими та інтернований до Туреччини.
8 липня 2023 року Прокопенко повернувся до України. 23 серпня 2023 року Денис Прокопенко повернувся в "Азов" і з того часу його підрозділ, який став корпусом, виконує завдання по обороні України.
Скандали
На урочистому параді до Дня незалежності в 2019 році під час вручення ордена Богдана Хмельницького III ступеня президентом Володимиром Зеленським Денис Прокопенко не виконав військове привітання. Цей жест був сприйнятий як демарш перед Зеленським. Водночас у ОЗСП НГУ «Азов» прокоментували, що віддавати військове вітання, за Статутом Збройних сил України, належить лише військовому керівництву.
У грудні 2024 року ексдепутат Верховної Ради Ігор Мосійчук заявив у соцмережах, що "Азов", начебто, купує елітні квартири у Києві на кошти пожертв українців. Також він додав, що у кількох заступників командира полку "Азов" Прокопенка зʼявились квартири в одному з найдорожчих ЖК Києва – "Новопечерських Липках" де середня вартість кожної квартири оцінюється близько 20 мільйонів гривень. Звичайно, що цю заяву швидко підхопили російські пропагандистські ЗМІ.
Денис Прокопенко. Фото із соцмереж
Денис Прокопенко змушений був на ці заяви реагувати. Командир "Азову" написав в соцмержі наступне: "Пишу не для виправдання перед ухилянтом, хабарником та медведчуківським пропагандистом, який сидить за кордоном та затіває інтриги, чіпляючи честь моїх заступників, котрі пройшли зі мною пліч-о-пліч більше 10 років безперервної служби на фронті. Хоча ці ж офіцери зробили все, аби він не покидав межі країни, і міг сидіти, наприклад, в Києві, але лаяти здалеку завжди комфортніше. На відміну від нього офіцери «Азову» не дають коментарі проросійським виданням, не поширюють на своїх сторінках канали з сітки підконтрольної гру/фсб та не мають жодних джерел незаконного збагачення".
Прокопенко повідомив, що квартири "азовці" отримали завдяки проєкту "Серце Азовсталі".
"Проект «Серце Азовсталі» створив програму для захисників Маріупольського гарнізону та забезпечив житлом сотні військовослужбовців, які втратили його на окупованих територіях та отримали важкі поранення. Ті, хто віддав захисту України все, хто роками своїми потом і кров'ю гарантував мир і безпеку українським містам, хто пережив важкі поранення та пройшов російський полон, і чиї помешкання були знищені окупантами, мають повне моральне право отримувати квартири від держави або меценатських програм", - написав командир.
Сім'я
У 8 років Денис втратив батька. Крім матері його вихованням займався дідусь. Його прадід брав участь у радянсько-фінській Зимовій війні 1939 -1940 років.
Денис Прокопенко одружений. Із своєю дружиною Катериною Козіною він познайомився в 2015 році. В 2019 пара одружилася. Дітей в Прокопенків поки нема.
Цитати
Про армію:
"Я глибоко переконаний у тому, що армія — це командна робота. З сьогоднішнього дня ми разом з вами, ми продовжуємо боротьбу, ми обов’язково своє слово ще скажемо в бою".
Про "Азов":
"Перебуваючи у полоні я сказав, що для мене ця війна не закінчиться, доки ми не повернемо з полону нашого останнього бійця та не відновимо кордони України на стан 1991 року. Я — солдат. Мене не цікавлять ніякі інші напрямки діяльності, крім військової справи. Моє серце, моя душа, моє тіло належать Азову".
"Війна триває більше 10 років". Азов з самого спочатку був на передньому плані подій. І так це буде до перемоги".
"Я щасливий, що 11 років тому мій життєвий шлях привів мене саме в «Азов», і жодної хвилини я не пошкодував про це. Я дякую особовому складу 12-ої бригади «Азов», кожному солдату, сержанту та офіцеру за вашу службу. Без вас і вашої наполегливої та самовідданої праці «Азову» б не існувало. Ви і є «Азов".
Про мирні перемовини:
"Збереження існування нашої держави це не результат домовленостей іноземних лідерів, а наслідок щоденної титанічної роботи сотень тисяч бійців на фронті".
Про боротьбу з ворогом:
"Безнадія починається там, де люди під тиском обставин відмовляються боротись за своє. Це не про нас. Тримаємо стрій, знищуємо окупантів!"