В останні місяці євро помітно слабшає до американського долара, і на сьогодні їх курси майже зрівнялися. "Апостроф" розбирався, чому так відбувається, чи досягнуть долар і євро курсового паритету, і як все це позначиться на валютному ринку України.
На світовому валютному ринку відбуваються цікаві події. Приблизно з осені минулого року курсова різниця в парі євро-долар неухильно скорочується. Якщо у вересні євро коштував 1,12 долара, то зараз за нього дають лише 1,02 долара.
В Україні ця тенденція також відчувається.
Протягом усього 2024 року курс долара до гривні дуже повільно зростав і зараз цей процес триває. Незадовго до Нового року долар подолав рубіж 42 гривні, і станом на 14 січня його курс встановлено Нацбанком України на рівні 42,27 гривні. Готівковий долар торгується біля позначки 43 гривні.
Щодо євро, то він також зростав більшу частину минулого року. Наприклад, у вересні його курс підскакував понад 46 гривень. Однак на сьогодні він суттєво нижчий – офіційний курс НБУ на 14 січня 2025 року было встановлено на рівні 43,13 гривні. Готівковий євро зараз коштує трохи більше ніж 44 гривні.
В очікуванні Трампа
Що ж відбувається із євро, чому його курс падає?
Цей процес безпосередньо пов'язаний із перемогою Дональда Трампа на президентських виборах у США, які відбулися 5 листопада 2024 року. Ще під час виборчої кампанії він зробив низку випадів, зокрема на адресу Європейського Союзу, пообіцявши запровадити митні тарифи на іноземні товари.
"Він (процес ослаблення євро) пов'язаний з Трампом і викликаний очікуванням тарифних воєн, підвищення тарифів, а, отже, вищої інфляції. А вища інфляція означає вищі (відсоткові) ставки в США. Вищі ставки – це сильний долар", - сказав у коментарі "Апострофу" інвестиційний банкір та фінансовий аналітик Сергій Фурса.
Після своєї перемоги на виборах Дональд Трамп лише радикалізував свою риторику – лише одні його претензії на Гренландію чого варті. Найбільший острів у світі, розташований в Арктиці, знаходиться під контролем Данії, учасниці блоку НАТО, між іншим. Як відомо, обраний президент США розглядає будь-які варіанти вирішення "гренландського" питання, аж до силового.
Але, навіть якщо до збройної конфронтації не дійде, європейці мають безліч інших причин для переживань, у тому числі, не пов'язаних з Трампом. Це і прихід до влади в різних країнах ЄС ультраправих, і економічні проблеми, у тому числі у найбільшій країні Євросоюзу – Німеччині.
Все це сприяє ослабленню Європи та, як наслідок, євро.
Паритет чи ні?
Але якою буде подальша динаміка у парі євро-долар? Чи порівняються курси цих двох провідних світових валют?
"Я не беруся прогнозувати, але останні рухи до паритету пов'язані саме з Трампом та очікуванням інфляції", - каже Сергій Фурса.
"Зараз важко щось прогнозувати, - погоджується у розмові з виданням фінансовий аналітик Андрій Шевчишин. - Потрібно дочекатися інавгурації Трампа (відбудеться 20 січня - "Апостроф") та подивитися на реальні пропозиції, реальні виклики. Цей сценарій (досягнення паритету) вельми ймовірний у зв'язку з принаймні анонсованими кроками, які зробить Трамп після приходу до влади. Ці кроки дійсно можуть виявитися досить рішучими".
При цьому багато залежатиме від того, що відбуватиметься на східному фланзі Європи – в Україні.
Не секрет, що санкції проти Росії вдарили і по самому Євросоюзу, відповідно їх ослаблення буде ЄС на руку.
"Мій базовий сценарій – євро перебуватиме під тиском аж до паритету чи навіть нижче. Але, якщо закінчиться активна фаза війни, і будуть перспективи принаймні у другій половині року, це дозволить євро почати відновлюватися", - каже Андрій Шевчишин.
Непрямий вплив
Як все це впливатиме на валютний ринок України, зокрема на курс долара?
"Пара гривня-долар - зовсім інша логіка, яка не пов'язана з тим, що відбувається на світових ринках (адже на сьогодні валютний курс залежить від зарубіжної фіндопомоги та дій НБУ – "Апостроф"), - розповідає Сергій Фурса. - Наш прогноз - до кінця року Нацбанк виведе курс на 45 (гривень/долар)".
Очевидно, що якщо між доларом та євро буде паритет, курс останнього буде таким самим – 45 гривень.
Втім, у Андрія Шевчишина песимістичніший прогноз – він не виключає, що до кінця року курс долара досягне 47 гривень. Відповідно, за паритету євро коштуватиме стільки ж.
"Якщо ж у Європи справи підуть краще, євро може бути ближче до 50 гривень", - резюмував експерт.