Горіховий Спас (Третій Спас) називають його Днем пам’яті Нерукотворного Образа Спасителя, і у 2023-му році віруючі відзначатимуть його 29 серпня. Тоді як наступного року це свято припадатиме на 16 серпня, згідно з новим календарем, на який ПЦУ перейде від 1 вересня 2023 року. Детальніше про те які назви та традиції має Горіховий Спас – читайте далі на нашому сайті.
Читайте також: Успенський піст 2023: коли закінчується і як правильно розговітися.
В цей день християни святкують важлива важливу подію - перенесення Нерукотворного Образа Спасителя з Едеси до Константинополя. За церковними переказами, Ісус Христос витерся рушником після вмивання, після чого на тканині з’явився божественний лик. Саме з цього рушника художники почали писати ікони Спаса Нерукотворного, і полотно вважалося цілющим.
Що стосується назви Горіховий Спас, то вона пояснюється тим, що саме наприкінці літа починають збирати волоські і лісові горіхів на зиму. Також в цей період завершуються жнива, з нового урожаю збирають колоски, з яких роблять свіжий хліб (тому ще одна назва свята - Хлібний Спас).
В народі цей день також можуть називати "Холодним", оскільки в останній місяць літа спека вже не така сильна і дні стають прохолоднішими.
Ще одна назва свята - Полотняний Спас. Це пов’язано з тим, що предки шанували цього дня полотно, йшли на ярмарку, де продавали тканини. Це також підтверджує давня приказка: "Перший Спас — на воді стоять, другий Спас — яблука їдять, третій Спас — на горі полотна продають".
Читайте на тему: Що приготувати на Горіховий Спас: страви, які мають бути на святковому столі.
Що нести до церкви на Горіховий Спас
За традицією, на третього Спаса освячують горіхи, мед, воду, свіжоспечений хліб із зерна нового урожаю, яблука, груші та інші фрукти серпня, букети з квітів і лікувальних трав, а також воду в криницях.
Традиції свята
Окрім освячування певних продуктів, є й інші традиції, пов’язані з Горіховим Спасом. А саме:
- церква не забороняє цього дня працювати, тому можна збирати фрукти, овочі, ягоди, горіхи на зиму.
- В українських селах є традиція обирати найстарішу жінку і посилати її збирати горіхи до лісу. Вважається, що скільки вона принесе горіхів, стільки ж повинні принести всі мешканці села (не менше).
- У давнину цього дня ткали полотно, вишивали рушники й шили одяг. Після чого люди йшли на ярмарок аби продати свої речі.
- Традиційно печуть свіжий хліб і роблять настоянку, яка, згідно з віруваннями, має лікувальні властивості.
- Освяченими у церкві продуктами пригощають рідних, запрошують у гості кумів, друзів. Стіл накривають обов'язково багатий, з великою кількістю страв, свіжими пирогами та горіховою настоянкою.
Читайте на нашому сайті: Яка перша Пречиста - така й осінь: народні традиції та прикмети свята Успіння Пресвятої Богородиці.
Що не слід робити на свято Горіхового Спаса
- не можна пліткувати, лихословити, злословити, сваритися й бажати іншим зла;
- не бажано лінуватися, оскільки цей час краще присвятити фізичній роботі;
- не можна відмовляти у проханні когось про допомогу;
- до лісу без оберега (натільного хрестика) ходити заборонено, оскільки там, згідно з віруваннями, можна зустріти нечисту силу.
Церковний календар на вересень 2023 за новим стилем: дізнайтесь, на які дати випадають три великих свята
Цікаві новини для вас:
- Блакитна Повня: коли можна побачити другий в серпні Супермісяць
- В Пенсійному фонді розповіли, чи будуть індексуватися пенсії 2024 року.
- Навчання влітку, заборона телефонів і новий предмет: топ-5 змін у школах з 1 вересня.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнайтеся про них швидше.