У вівторок, 23 липня, віряни вшановують пам’ять святих Трохима, Теофіла та 13 мучеників. В народі з цим днем пов'язано багато прикмет, звичаїв та традицій.
theLime розповідає історію свята, традиції і прикмети цього дня.
Читайте також: Новий календар ПЦУ: усі дати православних свят на 2024 рік.
Святі мученики Трохим і Теофіл жили у III столітті та постраждали за свою віру в Христа під час гонінь на християн в Римській імперії. Імператор Діоклетіан, який правив наприкінці ІІ – початку ІІІ століть та інші імператори, які намагалися відновити поклоніння римським богам та стабільність імперії, влаштували переслідування християн.
Трохим і Теофіл відкрито сповідував християнство, не зважаючи на загрозу переслідування. В Лікії, що розташована на території сучасної Туреччини, їх заарештували за наказом римського намісника і привели на суд, де вони не відреклися від своєї віри у Христа і відмовилися принести жертву ідолам. Після жорстоких катувань мучеників із перебитими гомілками кинули у вогонь, але вони вийшли з нього неушкодженими, ще більше прославляючи Христа. Зневірившись зломити волю святих сповідників, мучителі вирішили обезголовити їх.
Разом з ними вшановують пам'ять інших 13 мучеників, яких схопили за наказами імператорів. Серед них згадують Дорімедонта, Сатурніна і Євкарпія, всі вони були страчені, ставши мучениками за віру.
Читайте також: Які прізвища в Україні мають "церковний слід": повний список.
Прикмети 23 липня
- Вранці туман — чекайте на великий урожай грибів.
- Ввечері по землі стелиться туман — погода буде спекотною.
- На поверхні води з'являється сом — чекайте на грозу.
- Навколо мурашника багато мурах — до сонячних днів.
- Дощ у цей день — буде великий урожай.
- До самого світанку видно яскраві зірки — пройдуть сильні дощі.
- Сова голосно вихає вночі - чекайте на похолодання.
- Якщо павук плете павутину у бік півночі – похолодає, а якщо на південь – потеплішає.
Що сьогодні не можна робити
Наші предки вірили, що в цей день у водоймах з'являються русалки, які можуть затягнути юнака на дно. Тому хлопців, у яких немає дівчини, не пускали до лісу. Також в цей день заборонялося сумувати і сваритися, щоб не накликати на себе своїх і близьких хвороби.
Забороняли рубати гілки калини, щоб не спричинити нещастя, і їсти сиру калину, щоб не захворіти.
Що можна робити
Щоб все встигнути зробити, селяни в цей день намагалися встати ще до сходу сонця. Існувало повір'я - хто цього дня ледарює, взимку буде голодувати.
Господині в цей день пекли пиріг зі свіжих ягід. Якщо з'їсти шматочок цього пирога, тоді весь рік можна мати щастя в коханні.