У середу, 29 червня, 95 захисників Маріуполя з "Азовсталі" звільнено в рамках великого обміну полоненими з рф. Свій внесок до обміну додали і мітинги на підтримку полонених бійців з "Азовсталі", які днями пройшли у містах Європи та світу. Такий захід відбувся і в Кракові, де знаходиться кореспондент "Апострофа". До міста королів спеціально на мітинг з’їхалися українці з усієї Польщі.
На центральній площі Ринок у Кракові як завжди велелюдно. І вже традиційно тут рясно від жовто-блакитних кольорів. Цього разу Суконні ряди на головній площі міста розділили одразу два українські заходи: на одній половині виступала Аліна Паш на великій сцені у рамках музичного фестивалю Wianki, а на іншій, де пам’ятник Адаму Міцкевичу - люди з плакатами вийшли підтримати полонених "Азовсталі" з Маріуполя.
Андрій вже десять років мешкає з дружиною в Кракові. У розмові з кореспондентом "Апострофу" він заявив, що московити просто знищують українську націю.
"Ми хочемо привернути увагу світової спільноти до хлопців, які знаходяться зараз у полоні, і їм фактично загрожує смертна кара. Світова спільнота має вплинути на ці злочинні рішення росії, які спрямовані на те, щоби просто знищувати людей, - каже Андрій. - Тому ми прагнемо докричатися до будь-яких людей, які можуть це почути - у різних країнах. Хай вони побачать і зрештою зрозуміють, що росіяни зараз просто знищують націю".
Марія і Єва - студентки, які в Кракові живуть і навчаються майже рік. Вони добре обізнані про ситуацію в Україні і зокрема трагедію "Азовсталі". Говорять - болить за свою країну та земляків, тому й тут.
"Цей месседж спрямований до ЄС і Америки. До людей, які дійсно можуть посприяти цій ситуації і вирішити її. Нехай не забувають про нас. Росія робить страшні речі. Вона грає не за правилами війни, які написав увесь цивілізований світ", - говорять дівчата.
Звільнити захисників Маріуполя закликає Марина, що мешкає у Варшаві. Вона спеціально приїхала до Кракова, щоб узяти участь в акції.
"Їх треба звільнити. Їм надали наказ здатися, і вони здали позицію в обмін на те, що буде проведений обмін полонених. І нам пообіцяли, що він скоро відбудеться. Але як ми бачимо, нічого не відбувається, і про них почали забувати. Ми маємо привернути увагу Червоного Хреста, Організації об’єднаних націй - всіх, щоб вони допомогли нам у цьому процесі", - говорить дівчина із плакатом.
Ольга приїхала з 5-річним сином Андрієм зі Львова ще наприкінці березня. Бо, говорить, у той час у рідному місті по п’ять разів на день була повітряна тривога й чулись вибухи. Спеціально до мітингу юний патріот підготував навіть малюнок власного виробництва.
"Син в курсі, що відбувається. Це найменше, що ми можемо зробити - прийти і кілька годин провести на мітингу. Син має патріотичне виховання. Він знає, що він українець, що ми сильні і подібними мітингами ми нагадуємо, що війна нікуди не ділась. За кожного воїна болить, як за рідного", - говорить Ольга "Апострофу".
Зазначимо, що мирний мітинг, у ході якого його учасники розповідали людям на Заході історію полонених бійців "Азову", проходив одночасно в кількох містах світу. Окрім Кракова небайдужі люди вийшли з плакатами на площі Німеччини, Нідерландів, Чилі, Великої Британії, США, Чехії, Грузії та багатьох інших країн.
Подібні мітинги відбуватимуться й надалі в усіх куточках світу. Учасники заходу переконані - у будь-якому випадку мовчати не варто. Але водночас варто шанувати інших - і показувати всьому світу, що українці є нацією гідних людей і адекватних патріотів.