Погляд

Як із Донбасом: Путін ще раз втратив обличчя

Пряме військове зіткнення означає повний крах російсько-американських відносин

Фото: kremlin.ru

Гучні заяви Кремля після чергового провалу в Сирії адресовані внутрішньоросійській аудиторії, перед якою президенту РФ Володимиру Путіну важливо зберегти образ мачо. Тому вихід Кремля зі спільного з США меморандуму з польотів над Сирією у відповідь на збитий сирійський Су-22, як і останні дії навколо військового конфлікту на Донбасі, є не більше, ніж демонстративним жестом. Російський журналіст і публіцист Леонід Радзіховський розповів "Апострофу", чому не варто очікувати військових зіткнень між росіянами та американцями в Сирії.

Якщо говорити про мотиви цього рішення Москви, після того, як США збили літак сирійських ВВС, справа навіть не в Башарі Асаді. За великим рахунком, я думаю, крім дикого роздратування, Асад давно нічого не викликає в Кремлі. Але Росія вплуталася. І тепер втрата обличчя. Така ж історія, як з Донбасом: вплуталися, і тепер втрата обличчя. Після того, як американці збили літак - безкарно, - звичайно, Путін ні всередині країни (він же всередині - крутий мачо), ні зовні не може залишити це без відповіді. Тим більше, що в цій нещасній сирійській кампанії це вже другий збитий літак: перший, як відомо, збили турки. Тому мотиви зрозумілі - зберегти обличчя. Це, власне, головний і єдиний мотив всієї зовнішньої російської політики: спочатку влізти, а потім зберігати обличчя.

Я впевнений, що жодних прямих військових зіткнень Америки і Росії не буде. Американці вже прийняли рішення змінити розташування військ. І американці, і росіяни, природно, не хочуть лобового зіткнення американських і російських літаків. Справа навіть не в тому, що це нібито загрожує термоядерною війною. Це абсолютно не загрожує ніякою війною: навіть якщо допустити повітряний бій між американським і російським винищувачем, що абсолютно неймовірно, з моєї точки зору, все одно від цього ще мільйон кілометрів до розриву дипломатичних відносин і загроз війною.

Але справа не тільки в цьому. Пряме військове зіткнення означає повний крах російсько-американських відносин. А вони вкрай потрібні Росії, природно, певною мірою потрібні й США. Подивіться на те, як акуратно при погрозливій зовнішній риториці приймають санкції проти Росії — так їх упаковують, що хочеш, розумій так чи інакше. До краю загострювати відносини з Росією просто так американці, природно, не будуть. І американські льотчики, і росіяни протиповітряною обороною будуть поводитися дуже акуратно.

Читайте також

Війна між Ізраїлем та Іраном: чим завершаться ракетні "обміни"

Конфликт между Израилем и Ираном изначально был контролируемым

Кінець війні в Газі: чи варто очікувати на нову серію

Не исключено, что после непродолжительной передышки военные действия на Ближнем Востоке снова продолжатся

Ізраїль робить у секторі Гази те, що не змогли палестинці – історик Зєєв Ханін

Кому достанется сектор Газа после окончания войны и что Израиль будет делать с ХАМАС