RU  UA

Вівторок, 15 квітня
  • НБУ:USD 40.65
  • НБУ:EUR 46.15
НБУ:USD  40.65
Енергетика

Новини

15 квітня

Всі новини

Інвестори не прийдуть на енергоринок із мільярдами боргів – Плачков про «зелені» аукціони

Фото: з відкритих джерел

Український енергоринок залишається невигідним для нових інвестицій через багаторічну кризу неплатежів, недосконалість цінового регулювання і відсутність чіткої стратегії з погашення боргів.

Про це заявив голова Всеукраїнської енергетичної асоціації Іван Плачков.

«Дійсно, заборгованість є, вона не виникла вчора і позавчора, ця заборгованість накопичувалась роками, і ми неодноразово говорили, що це питання треба вирішувати», – зазначив він.

За його словами, основна причина боргової кризи – викривлена модель ринку.

«Вона створилась, тому що енергоринок працює недосконало. Що зроблено – по-перше, це прайс-кепи. По-друге, фіксована ціна на електроенергію і так далі. І не балансуються витрати на виробництво електроенергії з рівнем оплати споживачів», – наголосив Плачков.

Він зазначив, що борги охоплюють усі сегменти ринку.

«Там не тільки борг для «зелених». Там боргів десь сотня мільярдів, в цілому, якщо взяти всі борги на енергоринку», – сказав експерт.

Плачков також звернув увагу на ситуацію навколо запуску нових аукціонів у секторі «зеленої» енергетики, які наразі не приваблюють інвесторів.

«А чому зараз виникне питання погашати зеленим виробникам? Тому що ми зараз оголошуємо аукціони на будівництво станцій, а ніхто не бере участь, ніхто не інвестує… Який інвестор прийде будувати інфраструктуру і виробляти продукцію, за яку є величезні борги?», – пояснив він.

Плачков переконаний, що без системного розв'язання проблеми та чесного підходу до всіх учасників ринку залучити інвесторів не вдасться.

Нагадаємо, в ДП ««Гарантований покупець» повідомили, що заборгованість перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел наразі складає 22 млрд грн. На засіданні Тимчасової комісії ВРУ було заявлено про створення дорожньої карти, яка врегулює системні технічні та фінансові проблеми і дозволить стабілізувати ситуацію з боргами на ринку.