RU  UA  EN

Четвер, 29 травня
  • НБУ:USD 41.20
  • НБУ:EUR 46.60
НБУ:USD  41.20
Світ

Новини

29 травня

28 травня

Всі новини

Росія таємно будує ЛЕП, щоб запустити захоплену Запорізьку АЕС – Greenpeace оприлюднив супутникові знімки

Фото: Getty Images

Супутникові знімки Greenpeace свідчать про план Росії щодо перезапуску захопленої Запорізької атомної електростанції. Звивистість ліній електропередач є частиною мети Москви щодо використання енергії електростанції.

По це повідомляє NYT з посиланням на звіт Greenpeace.

Зокрема Росія будує лінії електропередач на окупованій південній частині України, щоб під'єднати до власної мережі захоплену нею велику атомну електростанцію. Це найчіткіше свідчення наміру Москви перезапустити та експлуатувати автономний об'єкт, попри ризики та заклики розв'язати питання статусу станції в межах мирних переговорів.

Запорізька атомна електростанція була захоплена Росією на початку війни, що викликало широке засудження міжнародної спільноти. Її близькість до лінії фронту викликала побоювання щодо потенційної ядерної катастрофи, а експерти застерігають від будь-яких спроб перезапустити станцію за нинішніх умов.

Звіт Greenpeace, яким поділилися з The New York Times, містить супутникові знімки, які показують, що з початку лютого Росія будує понад 50 миль ліній електропередач та опор між окупованими українськими містами Маріуполь та Бердянськ, вздовж узбережжя Азовського моря. Супутникові знімки були перевірені The Times.

"Метою проєкту було під’єднати нові лінії електропередач до великої підстанції поблизу Маріуполя, яка була підключена до Запорізької атомної електростанції, що розташована приблизно за 140 миль на захід. План Путіна щодо перезапуску Запорізької АЕС залежить від забезпечення нових ліній електропередачі — це перший фізичний доказ цих планів", — сказав фахівець з ядерної енергетики Greenpeace Україна Шон Берні.

Водночас точні плани Москви залишаються незрозумілими. Виникають питання щодо того, чи прагне вона експлуатувати станцію в повоєнній Україні, чи робити це під час бойових дій. У будь-якому випадку, зазначають експерти, Росії потрібно буде побудувати ще кілька ліній, щоб під'єднати Запорізьку електростанцію до власної енергосистеми, а цей процес займе певний час.

До того ж нещодавнє будівництво лінії електропередач свідчить про те, що Росія прагне не лише зберегти станцію, а й використовувати її для живлення власної мережі.

Збудований за радянських часів, Запорізька АЕС є найбільшим ядерним енергетичним комплексом Європи. Її шість реакторів можуть виробляти до шести гігаватів електроенергії — достатньо для забезпечення електроенергією всієї Португалії — і вони постачали майже чверть електроенергії України до початку війни у 2022 році.

Станція розташована в контрольованій Росією частині південної Запорізької області України, небезпечно близько до лінії фронту, що робить безпечну експлуатацію неможливою. Усі шість реакторів були поступово зупинені після того, як Росія захопила об'єкт, останній з яких був закритий у 2023 році.

"Усі живуть мрією про перезапуск станції", – заявив минулого тижня генеральний директор "Росатома" Олексій Ліхачов.

А за словами експертів з енергетики, перезапуск ЗАЕС нестиме значні ризики.

Нагадаємо, 7 травня унаслідок ворожого обстрілу тимчасово окупована Запорізька атомна станція втратила живлення однієї з двох зовнішніх ліній електропередачі, що з'єднують тимчасово окуповану ЗАЕС із об’єднаною енергосистемою України. Одна з ліній живлення ЗАЕС знеструмлена внаслідок атаки.