Троє сенаторів-демократів 4 липня оголосили про початок розслідування причин, через які адміністрація президента США Дональда Трампа вже понад п’ять місяців не запроваджує нові санкції проти Росії попри продовження війни проти України.
Про це пише The Hill, посилаючись на спільну заяву сенаторів Джин Шейгін (Нью-Гемпшир), Елізабет Воррен (Массачусетс) та Кріса Кунса (Делавер).
"Замість того, щоб зробити очевидні кроки для посилення тиску на агресора, президент Трамп не робить нічого, і ми будемо розслідувати, чому було втрачено цю можливість для тиску з метою завершення війни", – йдеться у заяві.
З моменту початку другого терміну Дональда Трампа у січні США не застосували жодної нової санкції проти РФ, а в окремих випадках – навіть послабили деякі обмеження.
Натомість за часів президента Байдена Вашингтон ввів понад 6200 санкцій проти суб’єктів, пов’язаних із Москвою, що стосуються компаній, торгівлі та фінансових операцій, які підтримують воєнну машину Росії. Це дорівнює в середньому понад 170 новим санкціям на місяць, згідно з аналізом The New York Times.
Сенатори вказують, що «відсутність санкцій дозволяє Путіну продовжувати війну», попри публічні заяви Трампа про готовність швидко її завершити. Також вони розкритикували рішення призупинити частину постачань зброї Україні, включно з ППО та високоточними боєприпасами.
"Американці мають запитати себе: чому президент, який обіцяє завершити масштабну війну, натомість дозволяє агресору діяти безкарно… Окрім того, що президент Трамп заблокував важливу допомогу Україні, він уже п’ять місяців не оновлює санкції й експортний контроль — це дозволяє дедалі більшій кількості постачальників у Китаї та інших країнах продовжувати підтримувати воєнну машину Росії", – йдеться в заяві.
Вони також підкреслили, що така бездіяльність "підбадьорює Путіна продовжувати бойові дії".
Розслідування розпочалося на тлі повідомлень, що минулого місяця Пентагон призупинив постачання Україні частини систем ППО та високоточних боєприпасів — ця інформація стала відомою цього тижня. Провідні демократи, включно з Джин Шейгін, високопоставленою членкинею Сенатського комітету з міжнародних відносин, різко розкритикували повідомлення про призупинення постачань озброєння.
Репрезентант Адам Сміт (Вашингтон), старший демократ у Комітеті з питань збройних сил Палати представників, звинуватив адміністрацію у тому, що вона не поінформувала Конгрес і поставила під загрозу національну безпеку США.
"У цьому контексті припиняти критично важливу підтримку України в момент її боротьби за виживання — стратегічно і морально неправильно, – заявив він. – Це рішення явно виглядає як спроба винагородити Путіна".
Вони закликають адміністрацію повернутися до системного запровадження санкцій проти Москви, зокрема відновити регулярне включення до санкційного списку підприємств, що підтримують оборонну галузь Росії.
Сенатори також закликають США приєднатися до європейських партнерів у посиленні санкцій з метою змусити Кремль сісти за стіл переговорів.
"Єдиний шлях до справедливого та стійкого миру — це демонстрація рішучості разом із нашими партнерами з G7 і чіткий сигнал Путіну: чим довше триватиме жорстока агресія проти українців, тим більшою буде ціна для Росії", – підсумували вони.
Нагадаємо, що 3 липня лідер Сполучених Штатів Дональд Трамп та диктатор Росії Володимир Путін провели чергову телефонну розмову.