Українська Рада Бізнесу закликає Верховну Раду прийняти законопроект № 4278, тим самим затвердити більш ефективний варіант поступового підвищення ставки акцизного податку на ТВЕН на 200% з 2021 (у порівнянні зі ставкою податку, що діє в 2020) і на 30% щорічно протягом 2022- 2025.
Про це йдеться в заяві Української Ради Бізнесу, до складу якої входять бізнес-асоціації різних галузей економіки, передає Цензор.НЕТ.
"Ще одна значна зміна в проект закону № 4278 до другого читання - це зміна акцизного податку на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН)", - додали в УСБ.
Рада зазначає, що відповідно до Закону України № 466-IX від 16 січня 2020 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних і логічних неузгодженостей в податковому законодавстві" (Закон України № 466-IX), з січня 2021 ставка акцизного податку на тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) підвищилася на 320%.
За оцінками експертів, таке одноразове підвищення ставки податку на ТВЕН вже має негативні наслідки як для споживачів ТВЕН, так і для підприємців роздрібної торгівлі та інвестицій в економіку України, спрямованих на виробництво і реалізацію зазначених виробів.
"Подібні кроки можуть призвести до закриття від 30 до 50% невеликих підприємств, їх бізнес перейде в кращому випадку до легального великому бізнесу, в гіршому, що більш прогнозовано - на нелегальний ринок продажів ТВЕН. За умови, що акциз на ТВЕН вже більше акцизу в сусідніх країнах - Словаччині, Угорщині, Молдові, Росії, Білорусі, а планується ще більше зростання - доля нелегального ринку стіків буде рости і витісняти легальних продавців", - застерігають в Українській Раді Бізнесу.
Також в Раді зазначають, що в країнах ЄС в середньому різниця між акцизами на сигарети і ТВЕН становить 72%, що обумовлено стратегією заміщення більш шкідливих продуктів з тютюну на продукти, що мають меншу шкоду. Наприклад, Великобританія офіційно (зокрема, МОЗ та ASH) визнала ефективність заміщення куріння сигарет вейпами і ввела програми зі сприяння заміщення сигарет.
"Тому з метою зменшення навантаження на бізнес по сплаті податків, детінізації торгівлі, уникнення втрат державного бюджету та створення механізмів для залучення нових інвестицій доцільно підтримати редакцію Комітету до другого читання за проектом № 4278, де представлений більш ефективний варіант поступового підвищення ставки акцизного податку на ТВЕН на 200% з 2021 (в порівнянні зі ставкою податку, що діє в 2020) і на 30% щорічно протягом 2022-2025 років", - резюмували в Українській Раді Бізнесу.