Національна енергетична компанія "Укренерго", що належить державі, не розрахувалася з учасниками ринку за поставки балансуючої енергії, чим поставила їх на межу банкрутства. Сума заборгованості, за найскромнішими оцінками, на даний момент склала вже близько 20 млрд гривень. Накопичуючи борги, "Укренерго" ставить під загрозу всю енергосистему України, оскільки в таких умовах у виробників немає ані можливості, ані мотивації далі постачати енергію для її балансування.
Про це повідомило інтернет-видання Факты.
Осінньо-зимовий період 2020-2021 років показав, що неплатежі в енергетиці призводять до критичного стану енергосистеми. На багатьох ТЕС спостерігався брак палива, відсутність резервних генеруючих потужностей. При цьому динаміка заборгованості "Укренерго" з балансуючої енергії загрозливо збільшувалася, а коштів, щоб погасити ці борги, у компанії просто немає.
У лютому на робочій нараді "Укренерго" з учасниками ринку фігурувала сума заборгованості ще в 15 млрд гривень. Пізніше в ЗМІ з'явилася інформація про нестабільне фінансове становище "Укренерго". Так, за словами генерального директора "ДТЕК Енерго" Ільдара Салєєва, "Укренерго" за період з вересня по лютий заборгувала їх компанії 2,4 млрд гривень.
Крім цього, борги за балансуючу енергію у "Укренерго" накопичилися і перед ПрАТ "Укргідроенерго". Борг цьому підприємству склав 2,5 млрд гривень. Про це в кінці березня повідомив гендиректор підприємства Ігор Сирота.
Так, за приблизними оцінками, загальна заборгованість "Укренерго" перед учасниками ринку склала близько 20 млрд гривень і продовжує зростати. При цьому НКРЕКП і голова правління "Укренерго" Володимир Кудрицький фактично проігнорували звернення компаній-учасників ринку з проханням вирішити цю проблему. Через пасивну позиції регулятора державна компанія продовжує накопичувати борги.
"Основними постраждалими в цій ситуації виявилися виробники, які поставляли енергію для збалансування енергосистеми України. Ця частина енергії була необхідна, щоб вся система залишалася в робочому стані. Але тепер склалися умови, за яких вони не отримали 100% оплати і зараз відчувають серйозні фінансові труднощі, ряду підприємств загрожує банкрутство. Це в свою чергу може негативно відбитися безпосередньо на звичайних побутових споживачах", - пише видання.