Продовження «торгового безвізу» з Євросоюзом для української металопродукції вкрай важливе для української металургії на середньострокову перспективу.
Таку думку в інтерв’ю агенції «Інтерфакс-Україна» висловив Денис Морозов, перший заступник генерального директора української промислової компанії «Інтерпайп», коментуючи відповідне рішення Європарламенту щодо продовження «торгового безвізу» для української металургійної продукції ще на 3 роки.
«Це тільки перший крок, оскільки ця законодавча резолюція набуде чинності після її затвердження Радою ЄС та офіційної публікації. Однак, це вкрай важливе рішення для української металургії на середньострокову перспективу», - підкреслив він.
Денис Морозов також нагадав, що у 2022 році, через декілька місяців після початку повномасштабної війни, завдяки зусиллям керівництва України, ЄС та США призупинили дію всіх мит та квот щодо українських виробів із сталі. «І хоча це було тимчасове рішення, строком на 1 рік, яке щорічно пролонгувалось, воно дозволило збільшити поставки української металургійної продукції на ці ринки і певною мірою компенсувати втрати інших зовнішніх ринків збуту», - пояснив він.
За його словами, під час воєнних дій це стало дуже вагомою підтримкою з боку керівництва держави для більшості українських металургійних і трубних підприємств, розташованих в регіонах, які постійно знаходяться під обстрілами. Наразі вони працюють, зберегли трудові колективи, сплачують податки та підтримують своїх співробітників у лавах ЗСУ і місцеві громади.
«Наприклад, минулого року підприємства Інтерпайп сплатили 5,5 млрд грн податків до центрального та місцевих бюджетів. З цієї суми внесок заводу Інтерпайп Ніко Тьюб, розташованого у прифронтовому місті Нікополь, яке кожен день знаходиться під обстрілами, складає близько 2 млрд грн. До того ж завод дає роботу 2,5 тис. українцям, що живуть у Нікополі та розташованих поруч місцевих громадах», - повідомив топ-менеджер.
Отже, підсумував Денис Морозов, в цих умовах для всіх металургійних і трубних підприємств України надзвичайно важливим є збереження обсягів виробництва. Тому збереження та збільшення присутності, зокрема, на таких ключових зовнішніх ринках, як США, ЄС та Канада є без перебільшення нагальним питанням виживання української металургійної та трубної галузей.
Відповідаючи на питання, чи є наразі можливість в України шляхом перемовин зняти 25% мито на імпорт до США сталевих виробів, Денис Морозов відмітив: «Безумовно, повернення у лютому цього року 25% мита на імпорт до США сталевих виробів в рамках секції 232 стало значним ударом для української металургії. Американський ринок на сьогодні є одним з важливих експортних ринків для нашої продукції. Якщо не призупинити справляння цього мита Інтерпайп втратить американський ринок і третину свого експорту. Але від цього постраждають й американські споживачі сталевих труб, оскільки внутрішній ринок США є дефіцитним».
За його словами, наразі після підписання Угоди про розподіл ресурсів українська сторона дуже слушно поставила питання про перемовини щодо угоди про вільну торгівлю між США та Україною. Під час останньої зустрічі із віцепрезидентом США Дж. Венсом президент України Володимир Зеленський також порушував це питання. А 20 травня торговий представник України Тарас Качка повідомив, що Уряд знаходиться на початковому етапі діалогу з США щодо скасування 25% мита. Ми разом з всіма українськими металургами вітаємо зусилля Президента та Уряду в перемовинах з США та сподіваємось на позитивний результат, який, ще раз хочу це підкреслити, є питанням виживання галузі.
Відповідаючи на питання, чи буде пролонгація угоди із Канадою про тимчасове скасування торгівельних обмежень, яка добігає кінця, Денис Морозов сказав: «У Канаді звільнення української сталевої продукції від мит і торговельних обмежувальних заходів завершується на початку червня.
Після закінчення відтермінування до української сталевої продукції буде застосовано антидемпінгове мито у розмірі 37,4%, що фактично унеможливить будь-які поставки в Канаду».
За його словами, канадський ринок потребує інвестицій в створення інфраструктури, а канадські споживачі традиційно воліють співпрацювати на довготерміновій основі. В цих умовах необхідним є звільнення української сталевої продукції терміном принаймні на 3 роки, по аналогії зі звільненням, яке прийняв Європарламент.
«Ми сподіваємося, що український Уряд звернеться до канадської сторони щодо прийняття такого довготермінового звільнення по аналогії з ЄС. Водночас якщо такі дії не будуть впроваджені, американський та канадський ринки стануть практично закритими для українських металургів і трубників, а лише експорт до ЄС не зможе компенсувати ці втрати. Без доступу на ці ринки, принаймні трубна галузь, вимушена буде на 30% скоротити обсяги виробництва, що призведе до скорочень податків до бюджету, вимушеного звільнення або переведення у безоплатну відпустку виробників у прифронтових регіонах, суттєво зменшить можливості підтримки наших працівників, які захищають Україну у ЗСУ, та їх родин», - підкреслив топменеджер «Інтерпайпу».