Згідно з даними Державної служби статистики, середні зарплати українців зросли на 22% за підсумками третього кварталу 2024 року. У більшості галузей, за винятком освіти та мистецтва, реальні зарплати перевищили рівень, зафіксований до початку повномасштабного російського вторгнення.
Про це йдеться у матеріалі української журналістки видання BBC Україна Анастасії Зануди.
Середня зарплата станом на вересень 2024 року складала 20 592 гривень на місяць. Офіційних даних за останній квартал та загалом за рік поки що немає, але за даними платформи WORK.UA, на початок 2025 року середня зарплата становила 22 500 грн на місяць, а за рік, від січня 2024 року, зросла на 18%.
При цьому зарплата, яку найчастіше отримують українці, на січень 2025 року становить 17 000 - 21 000 гривень. Таку зарплату отримує кожен п'ятий працівник.
Підвищення зарплат стало реакцією бізнесу на кризу на ринку праці, спричинену війною, мобілізацією та міграцією, через які виник критичний дефіцит працівників. Проблеми з пошуком кадрів українські роботодавці почали активно обговорювати влітку 2024 року, невдовзі після набрання чинності новим законом про мобілізацію. До кінця осені, попри деяке збільшення кількості людей, які шукають роботу, дефіцит робочої сили залишався ключовою проблемою для підприємств. У 2024 році 71% компаній зіткнулися зі значним браком кваліфікованих кадрів, тому 87% роботодавців підвищили зарплату працівникам.
За офіційною статистикою, найбільше зросли зарплати в таких галузях:
- інформація та телекомунікації (+37,7%),
- поштова та кур'єрська діяльність (+37,4%),
- будівництво (+35,8%),
- авіаційний транспорт (+35,7%).
WORK.UA також зазначає професії з найшвидшим зростанням зарплат:
- управляючий нерухомістю (+69%),
- теплотехнік (+62%),
- кредитний експерт (+57%),
- інструктор в автошколі (+56%),
- керуючий мережею магазинів (+55%).
Серед професій із найвищими зарплатами традиційно лідирують IT-спеціалісти та менеджери.
Реальне зростання зарплат
Хоча зарплати в Україні збільшуються, цей процес не є однозначним. Інфляція, яка прискорилася наприкінці 2024 року, суттєво впливає на реальні доходи працівників.
З січня по листопад споживчі ціни зросли на 10%, а за рік очікується інфляція у двозначних цифрах, що перевищує цільовий показник у 5%. Через це реальне зростання зарплат за 2024 рік склало лише 14% при вказаному НБУ номінальному показнику у 22%.
Згідно з даними НБУ, реальні зарплати порівняно з довоєнним періодом найменше зросли у сферах, де зарплати нині збільшуються найшвидше – будівництво, транспорт, управління, сільське господарство. Загалом за три роки середня реальна зарплата в Україні зросла на 7,2%.
Перспективи на 2025 рік
Очікується, що ринок праці не побачить значного притоку робочої сили у 2025 році, тому роботодавці будуть змушені підвищувати зарплати. Це планують зробити 88% компаній, але швидкість і масштаб цих підвищень зменшаться.
Лише 1% компаній готові підняти зарплати понад 20%, порівняно з 5% у 2024 році, тоді як на 10-15% планують підвищити чверть підприємств.
Зростання зарплат також є чинником інфляції, адже вищі витрати бізнесу на оплату праці закладаються у ціни на товари та послуги. Це, своєю чергою, стимулює працівників вимагати ще більших зарплат.
Водночас нові податкові зміни, ухвалені наприкінці 2024 року для фінансування оборони, посилюють фіскальний тиск на бізнес, що може обмежити його можливості для подальшого підвищення зарплат.
Як повідомляв "Апостроф", у 2024 році середня зарплата чиновників зросла майже на 20 тисяч і втричі перевищує середній рівень по України.