Для формування реальної ринкової ціни на електроенергію в Україні необхідно прибрати граничні цінові обмеження (прайс-кепи).
Про це заявив Олександр Трохимець, віцепрезидент Українського національного комітету Міжнародної торгової палати, під час публічного обговорення ситуації на ринку електроенергії.
На його думку, чинна модель ціноутворення не лише деформує сам ринок, а й вступає в пряму суперечність з євроінтеграційними зобов’язаннями України.
«У нас стоїть задача зараз приведення українського законодавства, в енергетиці в тому числі у відповідність до європейського. Ми це робимо навпаки. Ну, як би, навіщо?», – підкреслив експерт.
Трохимець зазначив, що підтримує позицію щодо необхідності перегляду цінових обмежень, оскільки саме ринок має показати справедливу вартість ресурсу. На його думку, наявність прайс-кепів не дає змоги збалансувати інтереси виробників і споживачів.
«Я повторював і повторюю, що для виробника електричної енергії не цікаво, що споживач не зміг споживати цю електричну енергію, чи він закрився, збанкрутував і все решта. Тому що це не буде тоді кому реалізовувати цю електричну енергію», – пояснив він.
На його переконання, замість втручання у ціни, держава має шукати інші механізми підтримки споживачів — насамперед економічні, а не адміністративні.
«Прайс-кепи треба прибирати для того, щоб побачити реальну вартість електричної енергії. А споживачів підтримувати іншими механізмами економічної підтримки з боку держави», – підсумував експерт.
Раніше начальниця регуляторного департаменту АТ «Оператор ринку» Марина Котляренко заявила, що приведення граничних цін на електроенергію до стандартів Європейського Союзу є необхідною умовою для подальшої інтеграції українського енергоринку.