У контрактах між "Нафтогазом" та газопостачальними компаніями фактично були допущені помилки, і вони стали відчутними в період зростання цін на газ на європейських ринках. Внаслідок цього "Нафтогаз" може отримати чергові збитки.

Про це заявив експерт Андріан Прокіп, пише Цензор.НЕТ.

За його словами, початок 2021 - перша зима, протягом якої діяв лібералізований ринок природного газу, запроваджений з 1 серпня 2020, і передбачав, що ціна газу для населення більше не регульована державою, а визначається кон’юнктурою ринку. Відтак, споживачі зіткнулись із суттєвим ростом ціни на природних газ. Для того, щоб убезпечити споживачів уряд повернув тимчасове регулювання.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

"Цей період був використаний щоб знайти рішення, яке б відповідало духу ринкових відносин і водночас сприяло б захисту споживачів. Таким підходом став річний тариф. "Річний тариф - підхід, за якого побутові споживачі щомісяця платять фіксовану ціну протягом року, а постачальник повинен відповідним чином спрогнозувати умови на ринку та свій грошовий потік".

Однак газопостачальні компанії почали продавати газ, який вони отримують на умовах річних контрактів не лише побутовим споживачам, але й комерційним, заробляючи додаткову маржу.

"Звісно, здебільшого сторони угод намагаються діяти так, щоб не відповідати за порушення угод. Тому ключовим запитанням є – які умови між Нафтогазом та газопостальниками прописані в контрактах? У нещодавній публікації на Економічній правді, автори повідомляють "Сталося це через те, що "Нафтогаз" не передбачив у контрактах для "річного тарифу" механізм, який би забороняв постачальникам продавати газ промисловості", - підкреслив експерт.

Продовження після реклами
РЕКЛАМА

Ситуацію суттєво погіршив і різкий стрибок цін за останні півроку.

"Якби сьогодні ринкова ціна газу залишалась на рівні близькому до тої, що мала місце у березні, коли НАК і газопостачальники почали підписували ці угоди (тобто відповідала б трендам сезонного коливання), проблема не стояла б так гостро", - зазначає він.

РанішеЗМІ писали, що "Нафтогаз" не передбачив в контрактах для "річного тарифу" механізм, який би забороняв постачальникам продавати газ промисловості. Це дозволило компаніям продавати газ не тільки населенню, але і промисловості. Тільки в перший місяць дії контрактів постачальники продали близько 60 млн куб м газу побутових споживачів за ринковими цінами. Найбільшу вигоду від такого контракту отримали компанії олігарха Дмитра Фірташа.