RU  UA

Неділя, 23 лютого
  • НБУ:USD 41.25
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.25
Енергетика

Новини

23 лютого

22 лютого

Всі новини

Газ подорожчав до 2000 доларів: як вдарить по українцях дороге "блакитне" паливо

Ціни на газ в Європі зросли до 2000 доларів за тисячу кубометрів, що вкрай негативно позначається на економіці України. Побутові споживачі, загалом, ще не відчули сповна зростання тарифів. Але про бізнес цього сказати не можна. Водночас високі ціни на енергоносії неминуче спричиняють підвищення собівартості продукції, через що кінцеві ціни підвищуються.

"Апостроф" з'ясовував, як на українцях позначаться високі ціни на "блакитне" паливо в найближчому майбутньому.

Gоточні ціни на газ дуже впливають на собівартість продукції багатьох українських підприємств. І навіть на сам факт виживання цих виробництв.

А ціни ці ростуть не менш вражаючими темпами, ніж на європейському ринку. На початку року вартість газу для промисловості не перевищувала 10 гривень за кубометр. В листопаді вона перетнула позначку в 40 гривень, а вже в грудні газ для бізнесу коштує 60 і більше гривень за куб.

Як наслідок, стрімко зростає собівартість продукції. І це часто робить виробництво неконкурентним.

"За результатами регіонального дослідження процесів на підприємствах, проведеного УСПП, виявилося, що мінімум 50% виробництв отримають збитки внаслідок значного збільшення вартості енергоносіїв, - розповів Анатолій Кінах. - Вже зараз інфляція у промисловості побила історичний рекорд і сягнула 57%. Її колосальний розрив із споживчою інфляцією, яка складає всього 10,3%, стане однією з причин затяжної кризи на внутрішньому ринку, якщо держава не вживатиме заходів", - каже президент Української спілки промисловців та підприємців, голова Національної тристоронньої соціально-економічної ради Анатолій Кінах.

Подорожчання газу впливає і на підприємства, які виробляють соціальні товари найпершої необхідності, зокрема, хліб.

"Представиники хлібопекарської галузі вже звернулися до президента, повідомляючи, що підприємства сьогодні терплять високі збитки і можуть найближчим часом зупинитися, якщо уряд не знайде можливості компенсувати ціну на газ", - розповів у коментарі "Апострофу" керівник спеціальних проєктів науково-технічного центру "Псіхея" Геннадій Рябцев.

Однією з найбільш постраждалих виявилася також хімічна промисловість, зокрема виробництво мінеральних добрив, для якого газ є не енергоносієм, а сировиною, і складає близько 80% собівартості кінцевого продукту.

"В результаті в Україні стрімко дорожчають мінеральні добрива. За рік ціна на них виросла на 30%, - говорить Анатолій Кінах. - Найбільший в Європі завод хімічної промисловості - Одеський припортовий – зупинив роботу. Інші мають лімітоване виробництво і подекуди працюють в мінус".

А оскільки сільське господарство є одним з локомотивів української економіки, значне подорожчання добрив може викликати тривалу ланцюгову реакцію з важкими наслідками для держави.

Детальніше читайте в матеріалі "Апострофа": "Без хліба, овочів та добрив: чим обернеться для українського дорогий газ".