RU  UA

Неділя, 28 квітня
  • НБУ:USD 39.35
  • НБУ:EUR 42.00
НБУ:USD  39.35
Культура

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

27 квітня

Всі новини

У Київський галереї "Лавра" пройде виставка "ХРАМ. Українська самоідентифікація" - анонс

У Київській галереї мистецтв "Лавра" 20 квітня починається виставка "ХРАМ. Українська самоідентифікація". Розписи церкви Покрова Пресвятої Богородиці в селі Липівка Київської області. Частина 2". Автори проєкту – художники Анатолій Криволап, Ігор Ступаченко, куратор проєкту – Юрій Комельков, автор ідеї – Тетяна Міронова.

У старовинному селі Липівка Макарівського району Київської області на місці Покровської церкви, зруйнованої радянською владою, меценатським коштом Богдана Батруха споруджено новий храм з таким самим посвяченням – Покрові Пресвятої Богородиці.

"Дякую долі за те, що став куратором найважливішого, як для мене, так і для України, проєкту за часи Незалежності. Моїми найгучнішими проєктами за останні 3 роки стали "Велика сімка" у 2021 році та "Велика сімка 2.0" у листопаді 2022, під час війни. В них перетинаються два прізвища Михайла Бойчука та Анатолія Криволапа. Сто років тому Бойчук створив новий напрямок – нове, авангардне монументально-синтетичне українське мистецтво на базі візантійських традицій фрескового розпису, так званий "бойчукізм". Його підтримала велика кількість художників, яких стали називати "бойчукістами". Але радянська влада визнала цей напрямок буржуазним та прийняла варварське рішення – Михайла Бойчука та його найближчих учнів розстріляли, всі розписи знищені", - розповів Юрій Комельков.

За словами куратора рішення Анатолія Криволапа та Ігоря Ступаченка створити розписи для церкви Покрова стало сенсаційним для культурної спільноти. Він додав, що експозиція до виставки була створена ще у 2019 році і її успіх був шаленим: "Я побачив найбільший, найсучасніший, а головне абсолютно авангардний, в усіх сенсах цього слова твір на сакральну тему. Розроблена Ступаченко технологія із новітніх матеріалів в поєднанні з унікальною кольоровою математикою Криволапом створили найвищий, небачений рівень синергії художників абсолютно різних напрямків. Це була лише перша частина розписів. Протягом 2020-2021 вони були змонтовані у храмі", - додав він.

Проте після початку повномасштабного вторгнення російських військ село Липівка було окуповане: "Храм перетворився в бомбосховище для дітей, жінок та людей похилого віку. На території церкви йшли запеклі бої, під час яких церкву розстріляли. Особливо постраждала баня, в якій вже були змонтовані архангели, серафими та пантократор. У архангелів повиривало груди, у серафимів відірвало крила, пантократора було посічено уламками. Художники вирішили залишити ці розписи в такому стані для нащадків та як приклад варварства загарбників. Але війна не зупинила роботу художників. Разом з Богданом Батрухом прийняте спільне рішення завершити розписи… Ми вирішили виставити другу, останню частину розписів разом з розписаним макетом храму. В експозицію проєкту я включив фотовиставку, присвячена розстрілу церкви", – розповів Юрій Комельков.

"Цей проєкт символ відродження України. Іншим країнам ми показуємо, що ми українці створюємо новий, абсолютно якісний культурний продукт, якого ніде немає у світі" – прокоментувала заступниця голови КМДА Ганна Старостенко.

Виставка за адресою Лаврський провулок, 7 буде працювати з 20 квітня по 25 червня. Режим роботи галереї: вт. – нд. з 12.00 до 18.00.