Загадковий і незвичний старовинний двопоперховий будинок на вул. Січових стрільців, 46 завжди приваблював киян та гостей міста.
Його історію розповів ресурс "Спрага: в Києві цікаво".
Читайте також: Без Українського дому і з чортовим колесом: фото Європейської площі в Києві в 1960-х роках
Повідомляється, що після смерті командуючого фронтом генерала Миколи Ватутіна у 1944 році його вдова збиралася оселитись у Києві назавжди, щоб бути поряд з могилою чоловіка. Так з'явився для родини загиблого генерала Ватутіна особняк на вул.Артема,46. Будинок проектував тоді ще молодий архітектор Анатолій Добровольський, в майбутньому один з авторів проекту забудови Хрещатика і прилеглих до нього кварталів, головний архітектор Києва у 1950-1955 рр.
Прикрасою будинку стала напівкругла тераса-веранда з великими вікнами, відкритою галереєю і дерев’яними різьбленими колонами на другому поверсі. Особняк декорували ліпниною з цементу і кераміки. На вікна встановили ажурні ковані решітки. Кімнати всередині особняка зробили невеликими і затишними.
Втім, вдова не скористалася з такого подарунку Микити Хрущова і поїхала до Росії.
Будинок недовго стояв порожнім: до нього переселився письменник та драматург Олександр Корнійчук.У 1949 р. він в’їхав сюди разом із дружиною, польською письменницею Вандою Василевською.
В цьому особняку подружжя мешкало до 1957 року. Потім в особняку відкрили дитячі ясла, пізніше там був Палац реєстрації новонароджених. Починаючи з 1992 року, в особняку міститься українське представництво міжнародного фонду "Відродження" Джорджа Сороса.
Під час ремонту будинку у 1999 році будівельники знайшли замуровану в стіну капсулу з запискою такого змісту: "Пам'ять: Київ, 1948, 10 лютого. Цей будинок будували 20 людей угорських військовополонених, це їхня чесна робота. Хто знайде цю записку - читаючи, згадай про роботу рук угорського чоловіка".
На звороті – 20 прізвищ, із зазначенням військових звань та фаху: муляри, теслі, штукатури, слюсарі, від керівника бригади – до кухаря.
Раніше ми розповідали, як виглядав флігель архітектора Казанського до знесення.
- Вас може зацікавити:
Лише церква і млин: як виглядав Андріївський узвіз у Києві на малюнку друга Шевченка
Перший маршрут складав всього 3,5 км: коли у Києві з’явився перший тролейбус, архівні фото
Новий храм і свині на вулицях: як виглядала київська Шулявка понад 100 років тому