RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Новини

22 грудня

21 грудня

Всі новини

Верховна Рада попросила президента розібратися із забрудненням довкілля з боку НГЗ

Верховна Рада 286 голосами підтримала запит до президента України Володимира Зеленського від групи народних депутатів від "Слуги народу" "Про необхідність забезпечення дотримання права мешканців Миколаївського району Миколаївської області на безпечне для життя та здоров'я навколишнє середовище". У запиті йдеться про необхідність виконання указу президента від 23 березня 2021 та рішення РНБО "Про виклики та загрози національній безпеці України в екологічній сфері та першочергові заходи щодо їх нейтралізації".

Про це пишуть "Факти".

Народні депутати наводять інформацію, що Миколаївський глиноземний завод є одним з найбільших забруднювачів повітря: зокрема, протягом одного 2018 підприємством викинуто в атмосферу 2362,3 тонни забруднюючих речовин, що на 244,7 тонни більше, ніж у 2017. При цьому в сховищах відходів МГЗ перебуває понад 47 млн червоного шламу, що складає 82% від усіх накопичених відходів 4 класу.

У запиті йдеться про те, що МГЗ щорічно отримує понад 1 млрд грн відшкодування ПДВ, причому за період 2018-2021 він отримав бюджетне відшкодування ПДВ на суму понад 4,3 млрд грн. При цьому загальний обсяг сплачених МГЗ податків до бюджетів усіх рівнів за період 2018-2021 - приблизно 1 млрд грн – тобто різниця між відшкодуванням ПДВ та сплаченими податками за цей період складає близько 3,3 млрд грн на користь підприємства.

Також народні депутати повідомляють главі держави, що площа, зайнята шламосховищами ТОВ "МГЗ", становить 330 га, внаслідок чого у 2011, 2012 та 2019 спостерігалися шламові пилові бурі. У цей період у районі шламосховищ смертність від онкологічних захворювань значно збільшилася (за окремими видами – на 300%), тоді як в решті районів Миколаївської області вона знизилася.

Виходячи з наведеної інформації, народні депутати просять президента дати вказівку Кабміну виявити та усунути причини значного накопичення червоного шламу внаслідок діяльності МГЗ, а також забезпечити міжвідомчий контроль у сфері поводження з відходами у процесі діяльності підприємства. Вони пропонують внести зміни до положень постанови Кабміну від 13.07.2000 №1120 "Про затвердження Положення про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням та Жовтого та Зеленого переліку відходів" для того, щоб червоний шлам був віднесений до небезпечних не відходів 4 класу, як зараз). Також депутати просять створити групу міжвідомчого контролю за участю Мінекології, Держекоінспекції та фіскальних органів за правильністю нарахування та сплати МГЗ екологічного податку – для того, щоб підприємство повернуло бюджету недоотримані доходи.

У листопаді 2020 громадська організація "Стоп шлам" подала позов до суду проти Миколаївського глиноземного, вимагаючи відшкодувати понад 9,2 млрд грн моральної шкоди за шкоду екології.

Експертиза Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України виявила низку небезпечних речовин у відходах червоного шламу Миколаївського глиноземного заводу, які негативно впливають на навколишнє природне середовище, а також життя та здоров'я людини.