RU  UA  EN

Понеділок, 28 квітня
  • НБУ:USD 41.35
  • НБУ:EUR 46.80
НБУ:USD  41.35
Суспільство

Новини

27 квітня

Всі новини

День святої Тетяни 2019: історія, традиції і заборони

25 січня відзначають відразу два свята – Тетянин день і День студента. Свята Тетяна вважається покровителькою студентів і педагогів. У цей день прийнято ставити свічки за успіхи у навчанні.

"Апостроф" дізнавався, яка історія пов'язана з цим святом, що необхідно і чого не слід робити в цей день.

Свята Тетяна жила в Римі в епоху зародження християнства. З дитинства вона вірила в Бога і хотіла присвятити життя служінню йому. У дорослому віці дівчина стала служницею в церкві, допомагала хворим, вагітним, брала участь в обряді хрещення.

Але в той час до влади прийшла державна рада, яка примушувала християн відмовитися від віри і поклонятися язичницьким богам. Тетяна не скорилася їх законам, за що язичники піддали її мукам. Дівчина терпіла жахливі тортури. У перший день тортур їй викололи очі, але Тетяна ревно молилася Богові і просила його відкрити мучителям духовні очі. Раптово всі вісім чоловіків, що катували дівчину, побачили ангелів, які відхиляли їх удари. Після цього вони знайшли віру і просили Тетяну пробачити їх, за що були обезголовлені.

У другий день тортур Тетяну поранили кинджалами, але замість крові з її тіла текло молоко, а рани пахли. Наступного дня слідів тортур зовсім не залишилося.

Тетяну кидали на поживу леву, але він лизав їй руки і розірвав одного з охоронців. Її оголосили відьмою, обстригли волосся і замкнули у церкві, але з усіх випробувань Тетяна виходила неушкодженою. Коли влада зрозуміла, що тортури марні, дівчину обезголовили. Сталося це 12 січня (25 січня за новим стилем) 226 року. Її смерть привела до віри тих, хто сумнівався, а церква проголосила дівчину святою.

Свята Тетяна є покровителькою всіх студентів з XVIII століття, саме 12 січня 1755 року, в Тетянин день, імператрицею Єлизаветою Петрівною було схвалено прохання Івана Шувалова про відкриття першого університету. Вже 23 січня 1755 року Московський університет почав свою роботу, а за кілька років серед університетських будівель з’явилася і церква Святої Тетяни, а мученицю стали називати покровителькою всіх учнів.

Закінчення зимової сесії припадало якраз на 25 січня, тому свято Тетяни всі студенти відзначали бурхливо і весело. У це свято ставлять свічки за успіхи в навчанні. Студентам потрібно піти в цей день до церкви і поставити свічку покровительці і заступниці студентства – святій Тетяні, попросити допомоги в навчанні, ясного розуму і доброї пам’яті.

За традицією, господині в цей день печуть хліб і пряники у формі сонечка – це робить весну трохи ближче, а сонечко за вікном – яскравіше і тепліше. Кожен член сім’ї повинен обов’язково спробувати шматочок такого "сонечка". На Тетянин день потрібно приготувати смачний обід і нагодувати всіх членів сім’ї, навіть тих, кого немає поруч, потрібно залишити для них тарілку з їжею на столі.

У цей день не можна нікому відмовляти в проханнях, особливо, якщо просять їжу. На Тетянин день не можна сваритися і лаятися, особливо з близькими людьми, потрібно постаратися провести день в спокої і доброзичливому настрої.

У цей день не можна прибирати, прати, займатися фізичною працею або ремеслом. Але напередодні свята потрібно обов’язково привести будинок в порядок і прибратися, так як безлад в свято може накликати на вас неприємності і проблеми.

Студенти цей день відзначають особливо шумно, по студентській традиції, в день студента не можна навіть доторкатися до конспектів з лекціями. Вважається, що в це свято на останній сторінці заліковки потрібно намалювати будиночок з трубою, чим довше буде дим, тим легше і успішніше навчання в новому році.

Нагадаємо, "Апостроф" зняв відео з повітря великого традиційного Хрещення в Києві.