Внаслідок правової колізії, яка утворилася після ухвалення Постанови Кабміну №218 від 13 березня, державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд за будь-яким будівництвом сьогодні здійснюватися не може. Урядовці ліквідували Державну архітектурно-будівельну інспекцію, що займалася ліцензуванням будівельної діяльності, а легітимність новоствореної Державної сервісної служби містобудування викликає великі питання з точки зору закону. Тепер навіть отримати звичайну ліцензію на будівництво – будкомпанії не можуть, тож їхня діяльність опинилася поза рамками правового поля. За таких умов брати участь в тендерах за програмою "Велике будівництво", широко розкрученою президентом, вони не можуть.
Про це йдеться у статті видання "Знай.ua" - "ОдумайТесь".
На цю проблему звертає увагу експерт з містобудівної діяльності та інститутів самоврядування громад Олексій Ковальов. За його словами, зазначена постанова Кабміну була ухвалена з порушенням закону про ліцензування господарської діяльності і матиме величезні негативні наслідки.
"Блокується законна діяльність великої кількості суб’єктів господарювання у галузі будівництва, що тягне за собою припинення ними існуючої діяльності, неможливості участі у тендерах на закупівлю послуг з будівництва об’єктів, у тому числі за державними замовленнями…", - наголошує експерт.
За його словами, на додачу до світової кризи, викликаної пандемією COVID-19, блокування роботи будкомпаній призведе до катастрофічного скорочення робочих місць, як наслідок - знизяться надходження до державного бюджету, зростатиме соціальна напруга.
"Щоб вирішити проблему, Кабмін має ухвалити нову постанову, де визначити центральний орган виконавчої влади (Держархбудінспекція чи Держсервісбуд), який буде здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд за будь-яким будівництвом. Одночасно визначити його як орган ліцензування у господарській діяльності щодо будівництва об’єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об’єктів із середніми та значними наслідками", - вважає експерт.
Раніше про аналогічну проблему на будівельному ринку в своєму листі до президента поскаржилася багатодітна мати-одиначка, власниця будкомпанії. Вона закликала гаранта вплинути на ситуацію, щоб роботу десятків тисяч суб'єктів господарювання не було заблоковано.