RU  UA  EN

Середа, 1 січня
  • НБУ:USD 41.80
  • НБУ:EUR 43.40
НБУ:USD  41.80
Суспільство

Новини

31 грудня

Всі новини

Що відзначають 16 липня: історія свята, традиції та прикмети

У четвер, 16 липня, відзначають Маків день - вшановують пам'ять Мокія і Демида.

"Апостроф" розповідає традиції та заборони дня.

Мокій і Давид в часи правління імператора Максиміліана були відомі як ревні християни. У період організованих гонінь Мокій і Давид були арештовані і язичники намагалися змусити їх поклонятися ідолам. Згідно з переказами, коли святих підводили до жертовника, то перед ними вийшла маленька дитина, яка стала заважати їм і не давала пройти. Тоді язичники жорстоко побили дитину, після чого брати ще більше зміцнилися в своєму переконанні не кланятись ніяким ідолам і продовжувати славити Ісуса Христа. У результаті, вони були обезголовлені і загинули за віру.

Іменини та Стожари

16 липня День ангела відзначають: Олександр, Анатолій, Василь, Георгій, Герасим, Демид, Євлампій, Іван, Іродіон, Костянтин, Марко, Михайло, Никодим, Пилип, Хома.

Крім того, 16 липня вшановується пам’ять благовірних князів на ім’я Костянтин і Василь Ярославські, які проживали в період навали хана Батия. Володимир помер в результаті тривалої хвороби, а Костянтин загинув, беручи участь у битві з полчищами татар.

Ще одна назва свята 16 липня – Стожари. Саме так слов’яни називали скупчення Плеяди, що була в сузір’ї Тельця. Поява її обіцяла удачу мисливцям, інакше в ліс, навпаки, не варто було вирушати, бо видобутку не буде. З особливою шаною слов’яни ставилися до зірок, оскільки вважали, що це ангели запалюють світло у вікнах своїх будинків (не тільки 16 липня) і дивляться на людей з небес.

Традиції і звичаї

У народі день прозвали маковим, тому що в цей період сіяли мак. Ця рослина з давніх пір застосовували в кулінарії, народній медицині та магії. Вважається, що особливо добре мак росте на полях битв. Існував переказ, що кров загиблих воїнів піднімається з землі і перетворюється в криваві макові квіти, які просять живих молитися за упокій грішних душ загиблих. У деяких місцях мак називали квіткою-приведенням, і дітям не дозволяли гуляти в місцях, де він росте. Пов’язано це з боязню того, що рослина може висмоктувати людську кров.

У минулі часи вірили, що мак здатний протидіяти нечистій силі. Це вірування пояснюється тим, що рослина має снодійні властивості, тобто може приспати ворожих людині духів.

Крім того, насіння дикого маку є потужним оберегом. Його бажано освятити в церкві в Медовий спас (14 серпня), а потім завжди носити з собою. Це вбереже від неприємностей і нещасних випадків. Якщо цими зернами обсипати дім, то це захистить його від будь-яких бісівських хитрощів.

Раніше мак сипали у взуття нареченим, щоб захистити їх від відьом і чаклунів. За легендою, поки відьма не перерахує всі макові зерна, вона не зможе нашкодити молодим. У південній Русі за допомогою насіння маку викликали дощ. Його незліченну кількість в народі пов’язували з дощовими краплями. Під час посухи макові зерна сипали в один, три або дев’ять колодязів.

Через велику кількість насіння в народі мак вважався символом достатку і багатства. Зернятка змішували з курячим кормом в надії, що птахи будуть краще нестися. Сьогодні рослину використовують при виготовленні оберегів, для ворожіння і як засіб для заклинань.

Народні прикмети

  • Постійно чути гуркіт грому під час грози – чекай тривалої негоди.
  • Мошки і комарі в’ються колами – прикмета того, що в найближчі сім днів встановиться гарна погода.
  • Павук виходить з гнізда і тче нову довгу павутину — на гарну погоду.
  • Комарі літають роєм – на гарну погоду.