У суботу, 29 серпня, православні віруючі відзначають Третій Спас, в народі свято також відоме під назвами Хлібний Спас, Горіховий Спас або Спас на полотні.
"Апостроф" розповідає про свято.
Історія і традиції свята
29 серпня православні відзначають Спас Нерукотворний - свято на честь перенесення Нерукотворного образу Спасителя в Константинополь.
Згідно з біблійним переказом, Ісус Христос умив обличчя водою і потім витер рушником, на якому відобразився його лик.
Цей рушник з нерукотворним образом Спасителя зцілив правителя міста Едесси, що сприяло поширенню християнства в цьому регіоні. Також з полотном пов'язують безліч інших чудес і зцілень.
З давніх-давен на Третій Спас освячувалися тканини із зображенням Спасителя, а під час військових походів такі полотна використовувалися як стяги.
На Спас люди намагалися скоріше зробити запаси їжі в коморах, з полів прибирали зернові, а жінки ткали полотна, щоб забезпечити сім'ю одягом.
До свята пекли перший хліб із зерна нового врожаю і дякували Господу. В обід люди відправлялися до церкви, щоб освятити випічку і помолитися біля ікони мученика Діоміда.
До вечора в селах чистили цілющі підземні джерела і колодязі, після чого сідали за стіл, до якого подавали хліб, пироги і горіхову настоянку (в цей час достигали лісові горіхи, звідси і назва Горіховий Спас).
Заборони і прикмети на Хлібний Спас
Якщо журавель відлетить до третього Спаса - на Покров буде морозно.
Після Успіння прийшло - сонце на осінь пішло.
Почався дощ з грозою - осінь буде теплою.
Ластівки відлітають у три рази, в три Спаса.
Багато горіхів - в майбутньому році буде багато хліба.
Що не можна робити в Горіховий Спас:
- Відмовляти, якщо попросили про допомогу.
- Лаятися, злитися, конфліктувати, ображати когось.
- Шумно відзначати, зловживати алкоголем.
Як повідомляв "Апостроф", вересень в Україні буде аномальним, заявляли раніше в Гідрометцентрі - згодна з цим твердженням синоптик Наталія Голеня, за словами якої, температура в цьому місяці може досягати в деяких регіонах навіть позначки +36 градусів.