Винен не тільки коронавірус: названо головні причини стрімкого зростання смертності в Україні

В Україні стрімко зростають темпи смертності населення. Згідно з останніми даними Державної служби статистики, з початку року (з січня по березень) в країні померло 174 тис людей. За аналогічний період минулого року смертність була нижчою на 25 тисяч осіб.

Про те, від чого помирають українці, і чому ця статистика погіршується від місяця до місяця, йдеться в матеріалі "Апострофа".

Приріст смертності в Україні на 25 тисяч всього за три місяці шокує навіть вчених-демографів.

"25 тисяч за три місяці - це дуже багато. Наприклад, за рік приріст числа померлих по відношенню до попереднього року зазвичай становить 9-10 тисяч. Останній великий приріст померлих за рік на 20 тисяч був в 2005 році. Це був максимальний приріст. Так це було за підсумками повного року. А тут 25 тисяч за три місяці ", - зазначив провідний науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень М.В. Птухи Павло Шевчук.

При цьому, ускладнення короновірусні інфекції тільки на третьому місці серед причин смертності - 15 тисяч смертей за перші три місяці 2021 року. На першому місці серед причин смертності українців - хвороби системи кровообігу, які з початку року забрали життя понад 111 тисяч людей (63% від загального числа померлих). На другому місці смертність від новоутворень в тілі людини - 18,3 тисячі смертей.

Навіть якщо не брати до уваги кількість прямих смертей від коронавірусу, приріст смертності за підсумками перших трьох місяців 2021 року всі одно буде високим - 10 тисяч. А такі цифри, як запевняють вчені, раніше спостерігалися тільки за підсумками повного року.

При цьому, показники смертності зростають від місяця до місяця. Наприклад, якщо в січні 2021 року Держстат відзвітував про 57,7 тисячі смертей, то в березні померло 64,9 тисяч українців. На думку експертів, сумна статистика - наслідок непрямого впливу коронавірусу.

По-перше, ковід став причиною зниження обсягів надання медичної допомоги за іншими напрямами. Відповідно до "карантинної" постанови Кабміну №1236, державним і комунальним установам заборонено проводити планові госпіталізації.

"Погіршився доступ до медицини, були закриті лікарні, відклали операції, хтось не зміг вчасно отримати допомогу. Ось вам і непрямі смерті", - додав Павло Шевчук.

По-друге, українці вмирають і від ускладнень, викликаних пандемією, і ці дані статисти не враховують, як прямі смерті від ковіда.

"Так, сам ковід дає великий приріст смертності, але люди ще вмирають і від ускладнень після коронавірусу. Хвороба дуже підступна: людина може перенести її в відносно легкій формі, але потім відбуваються зміни в стані здоров'я, зокрема, зростає ризик тромбоутворення через чого і виникають додаткові інсульти і інфаркти. Таким чином, ковід не тільки безпосередньо впливає на смертність, а й опосередковано ", - пояснив заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха.

Дійсно, якщо за перші три місяці минулого року від хвороб системи кровообігу померло 101 тисяча осіб, а хвороби органів дихання стали причиною смертності 3,5 тисячі українців, то в цьому році 111 і 5,7 тисяч відповідно.

"Не можна скидати з рахунків і стресовий фактор: люди втрачають роботу, бізнес, гроші. Це також може впливати на стан здоров'я і бути додатковою причиною смертності", - додав Головаха.

Детальніше читайте в матеріалі "Апострофа": За три місяці "мінус" місто: в Україні смертність б'є всі рекорди, і це ще не найбільша біда.