RU  UA

Не можна прийти і одразу стати: як готують сержантів у ЗСУ

Для того, щоб стати сержантом Збройних сил України, громадянам необхідно пройти базовий рівень підготовки.

Про це в ефірі програми "Фронт Бадрака" на Апострофі TV розповів головний майстер-сержант, головний сержант Збройних сил України Олександр Косинський.

За його словами, сержанти проходять службу в лавах ЗСУ найчастіше на контрактній основі. Проте чинне законодавство передбачає, що військовослужбовців строкової служби можна призначати на посади старшого сержанта включно.

Разом з цим, як попереджає Косинський, останнім часом від подібної практики вирішили відмовитися, оскільки строковиків не використовують у районах ведення бойових дій для виконання бойових завдань, а багато підрозділів армії включають бійців служби за контрактом.

Читайте також: Не тільки командир: що входить до обов'язків сержанта ЗСУ

"Відповідно, не може строковик-сержант командувати контрактниками. І третє – це підготовка сержанта. Щоб стати сержантом, необхідно пройти базовий рівень підготовки. До цього етапу війни, до 2022 року це займало 3,5 місяці навчання – курс лідерства та підготовка з професійного направлення. Строковик просто не встигав би всьому навчитися... Крім підготовки, дуже важливо саме набуття досвіду як бути солдатами. Не можна прийти і відразу стати сержантом. Необхідно бути солдатом, оволодіти своєю військовою спеціальністю, щоб досягти постійних навичок та умінь володіння зброєю, зрозуміти тактику підрозділу, набути досвіду, зокрема, бойової в різні пори року, на різних театрах бойових дій і так далі", - продовжив головний майстер-сержант ЗСУ в ефірі програми.

Як стверджує топ-офіцер, у людині можна розпізнати майбутнього сержанта після того, як боєць отримав досвід і зміг у суспільстві проявити лідерські якості. Косинський також визнав, що у ЗСУ є спеціальні структури, які відповідають за відбір потенційних сержанів серед військовослужбовців. Однак на сьогоднішній день не можна стверджувати, що система кадрового менеджменту працює на 100%.

За його словами, ця реформа лише нещодавно стартувала і до повномасштабного вторгнення командування ЗСУ планувало запровадити новий стиль управління кар'єрою сержантів на основі ієрархії військових звань за прикладом НАТО. Відбір сержантів в українській армії, як зазначає Косинський, здійснюється безпосередньо самими командирами та головними сержантами.

"У західних практиках прийнято так, що сержант відбирає сержанта. Тобто сержантам, які працюють із солдатами, найкраще видно, який із солдатів виявляє найкращі якості. Сержанти вже можуть рекомендувати кандидата своїм командирам. Тобто відбір проводиться на рівні підрозділу. Але є й кадрові органи, служби персоналу військових частин, які мають відстежувати кар'єру солдата/сержанта та здійснювати цю селекцію згідно з встановленими критеріями. Є паспорти посад і кожен кандидат у сержанти має мінімально цьому паспорту посад відповідати", - наголосив Косинський і додав, що після повномасштабної війни ці вимоги буде скасовано.

Також читайте повністю матеріал "Апострофа": Те, що називалося дідівщиною, повністю зникло з нашої армії - головний сержант ЗСУ