RU  UA  EN

Понеділок, 23 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Суспільство

Новини

23 грудня

22 грудня

Всі новини

Православні вшановують пам’ять Іоана Богослова: що це за свято і що не можна робити в цей день

Сьогодні, 21 травня, православні відзначають День апостола і євангеліста Івана Богослова. Апостол Іоан Богослов - улюблений учень Ісуса Христа і автор кількох творів "Нового Завіту".

Про улюбленого учня Христа, молитви до святого, а також про те, що не можна робити в цей день, розповідає "Апостроф".

Читайте також: Коли Трійця в 2023 році: традиції і обряди одного з найбільших свят християн

Історія життя Іоана Богослова

Іоан Богослов народився в I столітті в Галілеї. Разом зі старшим братом вони були учнями Христа. Іоан був особливо наближений до Ісуса, і часто супроводжував його: був присутній при воскресінні дочки Яіра, а також під час Преображення Господнього на Фаворі. Апостол був з Христом у Гефсиманському саду, коли його схопили, а потім вели по Хресній дорозі. Саме Іоан Богослов з Богородицею плакав біля підніжжя хреста, на якому був розп'ятий Ісус.

Святий апостол продовжував проповідувати і після смерті Христа, а також творив "численні великі чудеса", зцілював і навіть воскрешав людей. Згадується про те, що він залишався цілим і неушкодженим після усіх тортур, яким його піддавали як християнина.

Іоан Богослов написав книгу Одкровення (Апокаліпсис), а також Євангеліє і три Послання. Апокаліпсис апостола Іоана - пророча книга, яка розповідає про Друге пришестя Христа і кінець світу. У ній описані чотири вершники апокаліпсису, сім ангелів з трубами, сім знамень і лих, поява і загибель антихриста, а також поразки диявола і початок царства Христа.

Апостолу й євангелісту Івану присвячено численні храми по всьому християнському світу. На честь св. Івана названі чернечі ордени в католицизмі, православ’ї, протестантизмі, англіканстві.

В іконографії Івана зображають або старцем із довгою бородою (в такий спосіб підкреслюють, що він прожив найдовше серед апостолів), або ж юнаком (під час євангельських подій був наймолодшим у колі Ісусових учнів).

Молитви до святого

О великий апостоле, євангелісте громоголосий, Богослове довершений. Ти бачив таємні одкровення, що чекає людство, непорочний і возлюблений наперснику Ісуса Христа! Прийми нас, грішних, під своє заступництво. Випроси у Всемилостивого Чоловіколюбивого Христа, Бога нашого, милості, Який перед твоїми очима Кров Свою пролив за нас. Нехай помилує нас і простить наші гріхи по милості Своїй, і дарує нам здоров’я духовне і тілесне, всяке благодіяння та достаток. Настав нас отримати все це на славу Його, Творця, Спасителя і Бога нашого. А по кончині дочасного життя нашого нехай позбавить нас від немилостивих мучителів на митарствах, і щоб ввійти нам в Небесний Єрусалим, якого славу ти бачив в Одкровенні.

О, великий Іване! Збережи всі міста християнські, храм цей, тих, хто служить і молиться в ньому, від голоду, згубної смерті, вогню і меча, навали іноземної і міжусобних війн. Порятуй нас від всякої біди і напасті та молитвами твоїми відведи від нас праведний гнів Божий, і випроси для нас Його милосердя.

О великий Боже, Альфо і Омего, джерело і осново нашої віри! На моління уповаємо Івана святого, через якого Ти нам відкрив Себе, незбагненного Бога, в невимовному Об’явленні. Прийми його прохання за нас і даруй нам милосердя в просьбах наших на славу Твою. Понад усе допоможи нам стати духовно вдосконаленими, щоб увійти в Обителі Твої. О Небесний Отче, Творцю всього небесного і земного, Всесильний Царю! Торкнись перстом Твоїм сердець наших, щоб перетворити їх з кам’яних на плотські, щоб цими новими і очищеними серцями ми удостоїлись бачити Славу Твою та розрізняти добро і зло.

Духом Премудрості очисти наш розум і нашу душу, щоб Премудрість Твоя вчила нас Заповідям Твоїм і тому, що угодне Тобі. Щоб ми жили не по плоті, а по Духу, і сподобились з Іваном прославляти ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, повсякчас і на віки віків.

Традиції та прикмети

Хоча це і свято, в цей день не забороняється працювати в городі, саду, полі - але робота повинна бути не важкою. Також цього дня пекли хліб і пироги - частину брали в поле, як подяку землі, частину - роздавали незаможним.

У свято є кілька суворих заборон: забороняється сваритися; не можна важко працювати, робити прибирання, прати, прасувати; не дозволено що-небудь лагодити, робити ремонт; заборонено гадати і проводити обряди;не можна різати овочі - це до неврожаю.

Також в день Іоана Богослова не можна відмовляти в допомозі та милостині.

Раніше "Апостроф" розповідав, чим треба прикрасити будинок на Трійцю, щоб захистити його від зла.

Вас також може зацікавити:

Церковні свята у травні 2023 року: на які дні випадають найважливіші дати

З Трійцею! Красиві листівки, вірші та привітання у прозі

Трійця: тексти та аудіо святкових молитов

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Суспільство
Теги: