RU  UA  EN

Понеділок, 25 листопада
  • НБУ:USD 41.10
  • НБУ:EUR 43.00
НБУ:USD  41.10
Суспільство

Новини

25 листопада

Всі новини

В Україні відзначають День військ зв’язку і кібербезпеки: історія свята і цікаві факти

В Україні 8 серпня відзначають день Військ зв’язку і кібербезпеки Збройних сил України. Свято було запроваджене у лютому 2000 року.

Про історію свята та цікаві факти розповідає "Апостроф".

Читайте також: Вихідні у серпні: чи буде довгий вікенд на День Незалежності

Війська зв'язку та кібербезпеки ЗСУ - спеціальні війська, які виконують вузькоспеціалізовані функції. Головна їх мета - забезпечення бойової діяльності всього українського війська. Підрозділи зв’язку є у всіх родах військ ЗСУ.

Українські зв’язківці починають свою історію від часів Української революції 1917–1921 років. За часів Гетьманату відділ зв'язку Генштабу деякий час був підвідділом 1-го генерал-квартирмейстерства. Проте, вже на кінець 1918 року цей орган знову став окремим відділом. Станом на 1920 рік козаки та старшини підрозділів зв'язку українських військових частин вже мали свої емблеми, причому окремі для телеграфістів та радіотелеграфістів. Червона Армія не давала своїм зв'язківцям окремих відзнак до 1922 року.

В листопаді 1917 року Генеральний Штаб Армії УНР мав у своєму складі відділ зв'язку, який існував і в період Гетьманату П. Скоропадського, і в добу Директорії УНР. Відділ зв'язку разом з генштабом був інтернований у 1921 році на терени Польщі, де продовжив свою роботу в еміграції.

8 серпня 1920 року розпочалася підготовка курсантів-зв'язківців на Київських інженерних курсах.

3 січня 1992 року управління зв'язку Київського військового округу прийняло на себе управління системою і військами зв'язку Київського, Прикарпатського, Одеського військових округів, а надалі - військами зв'язку Військово-Повітряних сил і Військ Протиповітряної оборони. З цього і почалося формування Управління зв'язку Головного штабу ЗС в незалежній Україні.

Великий досвід війська зв'язку України набули під час забезпечення зв'язку з підрозділами ЗСУ у складі миротворчих контингентів.

У лютому 2020 року, відповідно до реформування військових структур ЗСУ за стандартами НАТО, Головне управління зв'язку та інформаційних систем Генштабу ЗСУ було переформовано у Командування Військ зв'язку та кібернетичної безпеки Збройних Сил України.

Із 1 січня 2022 року, відповідно до закону "Про основи національного спротиву" Війська зв'язку та кібербезпеки набули статусу окремого роду військ.

Під час повномасштабної війни з РФ окрім стабільного забезпечення зв’язку на передовій, військові-зв’язківці мають справу з ще й з веденням кібервійни. Українські ІТ-фахівці, які також входять до цього виду військ, постійно завдають ударів російським урядовим та пропагандистським онлайн-ресурсам та захищають від російських атак українську мережу.

Під час війни з’явились і свої герої-зв’яківці. Наприклад, зв’язківиця 93-ї окремої механізованої бригади "Холодний Яр" Анна Архипова стала прототипом для однієї з фігурок Lego, які втілюють образ українських військовослужбовиць.

Раніше "Апостроф" розповідав, як змінився календар свят в Україні з початку війни.

Вас також може зацікавити:

День ангела в серпні 2023: кого привітати і як назвати дитину за старим і новим стилем

Медовий, Яблучний і Горіховий: коли в Україні святкують Спаси за новим календарем

Новий календар ПЦУ: з'явилися деталі церковної реформи