Правовславна церква 25 серпня відзначає День пам'яті святих мучеників Аникити та Фотія. З цим святом в народі пов'язані певні традиції та прикмети.
Про історію, традиції та прикмети свята розповість "Апостроф".
Читайте також: Символ взаємодопомоги: в Україні хочуть впровадити нове свято
Аникита і Фотій народилися в Нікомидії і жили за правління імператора Діоклетіана (284-305 рр.), котрий був язичником і чинив гоніння на християн.
Анкита був військовим, проте віруючим християнином, і критикував імператора за негідні вчинки. Врешті імператор наказав мучити святого, а потім кинути його на поживу звірам. Але лев не заподіяв шкоди Анкиті. А кат, який підняв меч щоб відсікти йому голову, упав непритомний. Аникиту піддавали тортурам, проте жодна з них не подіяла.
Фотій був племінником Аникити і підтримував свого родича, за що теж був схоплений. Врешті імператор Діоклітіан велів розпалити величезну піч, і спалити Анкиту та Фотія. Вони померли з молитвою на вустах, а їхні тіла залишилися неушкодженими.
В Україні за цим днем визначають, яким буде бабине літо: якщо дощова погода - буде коротким. Якщо в цей день з'явився іній - урожай озимих буде багатим.
В цей день вважається, що на Фотія опадає перше листя з клена. Не рекомендується в цей день влаштовувати гучні бенкети.
Наші предки вірили, що в цей день в нежитлових господарських приміщеннях пустує домовик: потрібно відкрити всі двері і вікна та окропити приміщення святою водою. З 25 серпня також починає холоднішати - потрібно готуватися до осені.
Раніше ми писали, що зміниться у православному календарі з 1 вересня 2023 року.
Вас також може зацікавити:
День янгола в серпні 2023: кого привітати і як назвати дитину за старим та новим стилем
Собор ПЦУ офіційно переніс дату Різдва Христового: які ще церковні свята змістяться у календарі
Як змінився календар свят в Україні з початку війни: інфографіка