RU  UA  EN

Четвер, 23 січня
  • НБУ:USD 41.70
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.70
Суспільство

Новини

23 січня

Всі новини

Річниця битви під Бородіно: як росіяни зробили "жест доброї волі" і зазнали поразки

У четвер, 7 вересня, виповнюється 211 років від дня битви під Москвою між російськими та французькими військами: в історію ця битва увійшла як битва при Бородіно.

"Апостроф" розбирався у подіях тієї битви.

Ця битва за своїми масштабами поступається хіба що "битві народів" під Лейпцигом 1813 року. У масовій свідомості росіян вона стала не просто переломом у війні проти Наполеона Бонапарта, а піднеслася до рівня "перемоги російської зброї над західною навалою" - але чи так це?

Читайте також: Минуло 40 років: СРСР збив над Сахаліном корейський "Боїнг", відео та всі деталі

У червні 1812 року французькі війська вторглися до Росії: до того між сторонами було укладено Тільзитський мирний договір (1807 рік). Відповідно до цього договору Росія і Франція зобов'язалися допомагати один одному у будь-якій наступальній і оборонній війні, де тільки це буде потрібно. Проте російський цар Олександр I вимагав ліквідації Варшавського герцогства, що французький імператор Наполеон Бонапарт розцінив як оголошення війни.

На початку вересня того ж року французи підійшли до Москви: до цього було взято Смоленськ, а також відбулася битва за Шевардинський редут. Наполеон планував нав'язати російським генеральну битву, яка б вирішила долю протистояння двох держав. Але ті не вступали у відкриті зіткнення з краще організованою силою супротивника і повільно відступали в глиб Росії.

Луї-Франсуа Лежен - Бородінська битва 7 вересня 1812 року Фото: Wikipedia

Битва під Бородіно почалася 7 вересня (26 серпня за старим стилем - "Апостроф") 1812 року: військам французів та їх союзників (Варшавське герцогство, Королівство Італія, Рейнський Союз, Неаполітанське королівство - "Апостроф") протистояли російські війська під команду Петра Багратіона та Михайла Барклая-де-Толлі.

Бій тривав 12 годин: французам вдалося захопити позиції російської армії в центрі та на лівому крилі, але після припинення бойових дій Наполеон відвів війська на вихідні позиції. Вже наступного дня Кутузов наказав своїм військам відступати через великі втрати, і навіть через наявності в імператора Наполеона великих резервів.

За різними оцінками, у тій битві загинуло від 28 до 50 тисяч людей з обох боків.

Хоча битва при Бородіно завершилася перемогою Наполеона, Олександр I нагородив учасників її битви, а Кутузова підвищив до генерал-фельдмаршала. А оскільки французи зберегли та підтягнули резерви, вони змусили росіян відступити і вже 14 вересня взяти Москву.

Незважаючи на поразку у цій битві, в сучасній Росії дата 8 вересня є Днем військової слави.

Раніше "Апостроф" публікував яскраві привітання до Дня військової розвідки України.

Вас також може зацікавити:

Річниця початку Другої світової війни: найважливіші факти та інфографіка

Капітуляція Японії, яку приймав українець: найважливіші факти річниці завершення Другої світової війни

Урок, який не можна забувати: найважливіші факти про "Червоний терор"