Сьогодні, 11 травня, віряни відзначають день пам’яті святого Мокія Амфіпольського. В цей день наші предки уникали ходити до водойм та каламутити воду, адже вірили, що в цей час можна зустріти русалок. Незаміжнім дівчатам в цей день краще не замітати.
Про традиції святкування, прикмети та заборони дня далі розповість "Апостроф".
Читайте також: Церковний календар на травень 2024: на які дні випадають великі свята
День пам’яті святого Мокія Амфіпольського
11 травня у православному календарі відзначається день пам'яті святого Мокія Амфіпольського, який народився у 3 столітті в родині вельми шанованих та заможних батьків. Пізніше він переселився до Фракції, де оселився в місті Амфіполіс і став священником у християнській церкві.
Святий Мокій намагався переконувати язичників прийняти християнську віру, занурюючись у хрещення. Його релігійна відданість спричинила страшні тортури, включно з ув'язненням у клітці з дикими звірами, колесуванням і замиканням у розпеченій печі, але він завжди відчував підтримку Божу, яка давала йому сили витримати катування і часто зціляла його. Врешті імператор, розгніваний його непохитністю, наказав стратити Мокія.
День пам'яті святих рівноапостольних Кирила і Мефодія
Кирило і Мефодій народились у місті Солуні (нині Салоніки, Греція) в родині видатного вельможі на початку IX століття. Обидва мають зв'язки з Україною та відомі як просвітники слов'янських народів – їхні діяння нагадують апостольську місію поширення християнської віри.
Кирило, син знатного болгарського воєводи, що проживав у Солуні (теперішня Македонія), отримав виховання разом з майбутнім візантійським імператором Михаїлом. Після завершення освіти Кирило вступив до монастиря, а потім обійняв посаду бібліотекаря в храмі Святої Софії та викладача філософії в престижній Константинопольській академії. Його теологічні знання допомогли йому перемогти Ананія, який виступав проти ікон.
Згодом, разом з Мефодієм, він розпочав місіонерську діяльність серед слов'янських народів, де вони зайнялися перекладом літургійних текстів з грецької на слов'янську. Саме вони розробили нову абетку, яка пізніше отримала назву кирилиця.
Прикмети дня
В цей день особливу силу мають ці прикмети, що допомагають передбачити погоду на все літо:
- дощить чи вранці туман вранці – таким і буде літо;
- червоне сонце під час сходу – літо буде з грозами;
- сьогодні помітили на небі веселку – до вітряного червня.
Що не можна робити
В цей день незаміжні дівчата не мають підмітати підлогу, вважається, що так вони ніби "вимітають" з оселі свого майбутнього нареченого.
Також заборонялося ходити до водойм та каламутити там воду. Наші предки вірили, що в цей час можна зустріти русалок, які могли затягнути людину на дно.
Що варто зробити
11 травня наші предки раніше займалися домашніми справами, щоб не виходити на роботу в поле чи на город. Також в цей день була звичка проводити особливі ритуали, щоб захистити посіяний врожай від можливого сезонного граду.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що до України йдуть дощі з грозами та заморозки.
- Вас також може зацікавити:
День матері 2024: коли святкують в Україні та інших країнах