Український боксер Олександр Усик після тріумфальної перемоги над британцем Тайсоном Ф'юрі підняв над головою шаблю Мазепи, чим викликав справжній фурор і шквал емоцій і в Україні, і в Росії. Ця подія дуже символічна - свого часом за наказом царя Петра I російська церква відлучила від церкви українського гетьмана Івана Мазепу. Значний крок це і для Усика - вірянина УПЦ МП, для якої гетьман Мазепа досі є дуже негативним персонажем і де досі вважають дійсною анафему російської церкви.
Про те, звідки з'явилася ідея про шаблю Мазепи в руках українського боксера, розповіла організаторка події піарниця й співзасновниця агенції Gres Todorchuk PR Ярослава Гресь.
За її словами, коли Олександру Усику запропонували три артефакти з Чернігівського обласного історичного музею на вибір - шаблю Мазепи, пернач Семена Палія та срібне Євангеліє, він, не вагаючись, обрав шаблю гетьмана Мазепи - видатного гетьмана, ім’я якого століттями паплюжили росіяни.
"Звісно, шабля. Звісно, Мазепа. Звісно, робимо" - сказав Усик. О четвертій ранку, після бою, ми дивилися перші виходи в міжнародних медіа, Олександр широко усміхнувся оцією своєю задоволеною усико-усмішкою: "Уявляю, як зараз пригорає у моск*лів", - розповіла Ярослава.
В цілому над реалізацією цього знакового для України проєкту працювало 12 команд.
"Дванадцять. І це були топові команди. Кожна людина зробила свій максимум, бо, звісно, організувати демонстрацію артефакту такого рівня, як шабля Мазепи, вкрай складно. Як мінімум, тому що це демонстрація не в музеї, а на ринзі — це вперше і в історії української музейної практики, і в історії боксу. Наша команда. Команда Чернігівського історичного музею. Чернігівської ОДА. Національного реставраційного центру. Команди наших Міністерства культури та МЗС, які зробили усе і більше. Далі естафету прийняло посольство в Саудівській Аравії (де вперше за 33 роки мали демонструвати українські культурні цінності), Міністерство культури Саудівської Аравії, Генеральне управління з питань дозвілля Саудівської Аравії. А потім почався забіг організаторів бою SELA, які мали підписати гарантії безпеки та погодити показ на ринзі холодної зброї 17 століття. Тут потрібно сказати, що команда Усика така сама, як сам Усик. Робить неможливе. Дотискає до кінця.
Далі відпрацювала команда Kunstrans. Ми слідкували за кожним переміщенням шаблі, кожним кордоном, який вона мала пройти. До Саудівської Аравії шаблю доставили з дотриманням усіх норм та під контролем музейних фахівців. Після усіх експертних висновків. З купою документів. Нашим консультантом та ідейним натхненником у цьому проєкті виступив український історик Олексій Сокирко. Дякуємо йому!", - поділилася деталями піарниця.
За словами Ярослави, шаблю Мазепи охороняли краще, ніж самого Усика: "Це прозвучить кумедно, але шаблю охороняли більше людей, ніж самого Усика".
Вона звернула увагу, що ця подія буквально розірвала інформаційний простір.
"За добу запити в гуглі про те, хто такий Мазепа, збільшились у тисячі разів. Ми вийшли у найпопулярніших американських, британських та арабських медіа, а також у медіа з усього світу, які аплодували Усику, Мазепі та шаблі на пресконференції", - зазначила Гресь.
Як повідомили в Міністерстві культури України, шабля гетьмана Івана Мазепи - унікальний артефакт, зразок українського зброярства, сформованого зокрема під впливом країн мусульманської східної культури. Шаблю гетьман Іван Мазепа подарував за гарну службу осавулу Савичу. Нині вона зберігається у Чернігівському обласному історичному музеї ім. Тарновського.