RU  UA  EN

Пʼятниця, 24 січня
  • НБУ:USD 41.70
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.70
Суспільство

Новини

23 січня

Всі новини

Перерізати ланцюг: названо критичний для Росії компонент у виробництві зброї

Попри посилення санкцій та експортних обмежень, імпорт верстатів з числовим програмним керуванням (ЧПК) Росією триває.

Про це йдеться у матеріалі United24media.

Так, у період з січня 2023 року по липень 2024 року в РФ поставили понад 22 тисячі верстатів з ЧПК, комплектуючих і витратних матеріалів на загальну суму 18,2 млрд доларів. Головною причиною є те, що РФ будує нові ланцюги, щоб обійти існуючі санкції, переорієнтувавшись на поставки з Китаю. Саме китайські компанії домінують в експорті.

На європейські країни також припадає значна частина цього важливого імпорту, адже машини та їх комплектуючі постачаються через посередників у третіх країнах.

"За цей же період Росія отримала понад 10 000 верстатів з ЧПК на суму понад 403 мільйони доларів, а також супутні компоненти та витратні матеріали, вироблені компаніями, розташованими в країнах-членах ЄС, на суму понад 1,1 мільярда доларів (більшість з яких надійшла з Італії та Німеччини). Також значна частка імпорту припадає на Швейцарію", - йдеться у матеріалі.

З 1 січня 2023 року по 31 липня 2024 року до Росії було поставлено верстатів на понад 4 мільярди доларів. Лідирують у поставках виробники з Азії, включаючи КНР, Тайвань, Південну Корею. Зокрема, Росія імпортувала з Італії продукції на суму понад 168 мільйонів доларів, змогла отримати кілька десятків верстатів від дочірніх компаній ЄС у різних регіонах. При цьому купує навіть більше комплектуючих, аніж нових машин. У грошовому еквіваленті імпорт таких комплектуючих значно перевищує імпорт нових машин, сягаючи понад $12,8 млрд (майже 50% з них виготовлено в Китаї) було поставлено в Росію.

До повномасштабного вторгнення в Україну залежність Росії від імпорту верстатів з ЧПК становила 70-90%. Для супутніх оригінальних компонентів цей показник ще вищий - 80-95%.

Як повідомив Уповноважений Президента з питань санкційної політики Владислав Власюк, залежність Росії від імпортних верстатів і компонентів з ЧПК відкриває стратегічну можливість посилити застосування санкцій.

"ЄС та його партнери мають зосередитися на ліквідації шляхів постачання та забезпеченні комплексного нагляду для обмеження доступу до цих критичних технологій", - переконаний він.

Росія використовує нові верстати з ЧПК для розширення своїх військових виробничих потужностей, тоді як імпорт компонентів і витратних матеріалів має вирішальне значення для підтримки існуючого обладнання на російських військових заводах.

ЧПК є комплексною автоматизованою системою, призначеною для керування різними видами індустріальних машин, зокрема йдеться про верстати для обробки металу. ЧПК верстати - це високотехнологічні пристрої, здатні на відтворення деталей різної складності відповідно до проєкту.

Раніше ми писали, що Україна і Європейський Союз шукають нові способи посилення санкційного тиску на Росію. Серед сфер, по яких плануються наступні удари – нафта, газ та металургія агресора.