Українська письменниця Оксана Забужко вклонилася матерям українських військових, з думкою про яких пройшли російський полон їхні сини, зберігши честь та гідність.
Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.
Розповідає, що в неї з голови не йдуть сценки з передсвяткового визволення полонених, де, як пише письменниця, несподівано проявилась одна дивовижна річ:
"Либонь, тому, що хлопці цим разом підібрались переважно молоді, а в полон утрапили й зовсім, уважати, дітваками - в тому віці, коли "головний дорослий" у житті чоловіка, той, перед ким подумки звітуєш і від кого прагнеш заслужити похвалу, - це ще мама, - на цій стихійній "вибірці" кілька разів повторилось у телефони випалене крізь сльози, з дитячою щирістю:
- Мам, я витримав! Я все витримав!
- Мам, я видєржал! Я продєржался!..".
Ці слова, на думку письменниці, - це звіт своєму "головному дорослому", який для молодого чоловіка в такому віці найчастіше — мати.
"А найголовніше, виявляється, - не "поїв і в шапці", а - те, що вистояв: витримав, не зламавсь, не сплямив чести прапора. Мам, ти можеш мною пишатись! - ось що вони насправді кричать у телефони, тільки-но ступивши по трьох роках на рідну землю", - згадує Забужко.
Вона наголосила, що такі зізнання говорять не лише про силу духу самих воїнів, а й про їхніх матерів:
"І далебі, про мамів, яким сини в такій ситуації таке кричать, це говорить не менше, ніж про самих синів".
"Ми звикли повторювати, з ХІХ-го століття, що війни виграють учителі і священики. І це правда, але не вся. Їх виграють - і може, навіть насамперед - ще й жінки, які лишаються за кадром: в чиїй владі зробити з хлопчика як воїна, так і ухилянта", - пише Забужко.
В контексті цього підкреслює: "А це ж завдяки їм - з думкою про них - їхні діти витримали: щоб колись, ось так, похвалитися мамі, щоб не сором перед мамою було… Уклін їм доземний, цим мамам. Усім мамам наших воїнів - доземний уклін, хвала і слава".
Як писав раніше "Апостроф", 19 квітня, напередодні Великодня, Росія та Україна провели обмін військовополоненими. На батьківщину повернулися з російського полону ще 277 воїнів.